VLOG

Tatil Dosyası: Bavul Hazırlama Sanatı!

Yazar:  | 

İtiraf edelim zaman zaman bavulun üstüne oturmak veya 2. bavul almak zorunda olduğumuz durumlar oluyor.

kapanmayan bavullar

Benim genelde dönüşte başıma geliyor. Alışverişin ucu kaçınca… En azından giderken bavul rahat gitsin bari ki dönüşte daha az uğraşalım kıyafetleri sığdırmaya! Bunun için birkaç taktik vereceğim:

Konu: Makyaj çantası! Keza benim çantamın en ağır parçası genelde o oluyor. Şampuan, saç kremi, vücut kremi, duş jeli… hepsini çantaya hopp banyodan aldığınız gibi koyarsanız vay halinize. Küçültün, hafifletin. Taktik bu:)

samples deneme urunleri

Numune ürünler bugünler içindir asıl! Önüme gelen heryerden toplarım kendilerini. Seyahatimde işime yarayacaklarını bildiğim için. Çok da yararlar, minik minik boylarına bakmayın 2-5 günlük seyahatlerde o kadar şampuan, krem size yeter. Niye daha fazlasını taşıyasınız ki? Yetecek kadarını alın yanınıza. İnanın öyle ince hesap yaparım ki, kaç kere saçımı yıkayacağımı, bir seferde ne kadar şampuan kullanacağımla çarparım. ona göre hesaplar yanıma alırım. Çoğunlukla da hesabım tutar:)

Güzellik/Bakım çantanızı kategorize edin:

Yanınıza alacağınız kozmetiklerinizi bir büyük bakım çantasına değil, birden fazla, daha ufak çantalara bölüştürmenizi öneririm. Bunu kategorisel yapın: 1. Makyaj 2. Tırnak: Oje, asiton, törpü.. 3. Saç ürünleriniz: Tarak, tokalar, jöle.. 4. Banyo ürünleri: Şampuan, duş jeli, saç kremi… 5. Cilt kremleriniz / Böylelikle banyoya girecekken büyük çantanın içinden şampuanınızı, duş jelinizi aramaktan ve bu arayış sırasında çantanın içini karman çorman etmekten ve sinirlenmekten kurtulmuş olursunuz.

tatil bavulu hafif bagaj

Bir diğer taktiğim: Çantamda yere ihtiyacım varsa kutuyu bitirir, orada atar gelirim. Alın size açılan boş yer daha. Eee, dutyfree’den aldığınız o yeni parfüme yer açıldı işte:)

Ama eğer mümkün ise atmayın kutuları, bir sonraki seyahatinizde gene ‘çözümünüz’ olacaklar çünkü:)

Size hediye gelecek numunelere ek olarak:) -evdeki ürünlerden bazılarını da yanınıza almak isteyebilirsiniz. Gratis, Watsons, Muji, Sephora… hepsinde minik tüplerden satılıyor. Benim önerim Muji, biraz pahalı diğerlerinden ama kutusu daha sert, diğerleri daha plastik geldi gözüme. Kırılma riski ne kadar düşük, o kadar almaya değer. Çantamızda patlayan bir krem istemeyiz değil mi?

plastik siseler tatil

illa para verip almak zorunda da değilsiniz: bir numune kutusunu boşaltıp, yıkayarak tekrar kullanabilirsiniz. Benim sıklıkla uyguladığım bir taktik daha var. Bitmekte olan bir ürünümü, dibinde bırakıyorum, seyahatleri düşünerek! Seyahatte o az kalan kutuyu/şişeyi yanıma alıyorum ve orada bitirip atıyorum. Böyle değerlendirip, atınca, haz alıyorum, gerçekten!:)

Ah o asetonlar az mı dökülmüştür!

İşte onun için aseton, krem gibi sıvı malzemeleri buzdolabı poşetleri ile sarmalı. Aseton kokan çanta istemiyoruz, mutlu seyahatler istiyoruz:)

Bazı şeyleri de gereğinden fazla almak lazım.

Az eşya alacağım diye de ihtiyatı elden bırakmamak lazım. Mesela kontakt lens’leri yedeklerim yanıma. Ne olacağını bilmiyoruz, belki düşer, yırtılır. Yurtdışında uygulamalar değişik olabiliyor, reçete istenebiliyor. Evde varken, niye risk alayım ki? Küçücük kutu zaten, alırım yanıma, kafam rahat eder:) Aynı sebeple lens suyundan, kullandığınız haplardan da yanınıza ihtiyacınızdan %20 fazla alın.

Yanımıza kaç maskara alsak?

1 tabii ki, n’apacaksınız üç rengi. En çok kullandığınız klasiğiniz hangisiyse onu. ”Aman n’olacak 2 tane maskaradan?!” demeyin, işte öyle öyle o çantalar kapanmaz hale geliyor. Belki 2 renk ruj (benim için en zor konu bu işte! Genelde fuşya ve mercandan yana kullanıyorum şansımı. çünkü bu iki renkte öyle güçlü ki sürüverdiğinizde sade kıyafeti bile canlandırma etkisine sahip)

Dilerim bu ipuçları işe yarar! iyi seyahatler dilerim:)

Çeşme stil önerileri, güneş kremleri… Tatil Dosyası diğer konular burada!

gunun sozu banner

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *