Hakkımda

 

Bu videoda ben kimim, ne okudum, nasıl bu kariyere zıpladım, ne işler yaparım – pratiğinden anlattım. Seyredin 🙂

Bir de bu var: Kendim sordum, kendim cevapladım!

Zelfist ismi nereden geliyor?

Zehra Elif İstanbul’un karmasından koymuştum ismi: Zehra’nın Z’si, Elif’in Elf’i, İstanbul’un ist’i… biraz da ‘optimist’, ‘realist’ gibi kulağa gelsin istedim. 

Brezilya soap opera aktrisleri gibi; Zehra Elif Taş Zevulun; 2 adın, 2 soyadın var! 

2007’de bu sektöre adım attığımdan beri Zehra Elif Taş olarak biliniyorum. Ailem, eşim ve eski arkadaşlarım bana Elif der, bir kısım arkadaşım ve çoğunlukla iş camiası, ilk ismim Zehra’yı kullanır, bazı arkadaşlarım da ZET der, sosyal medyada da Zelfist olarak anılıyorum. Ortalık karışık anlayacağınız 🙂 Pratikleşelim; Elif Zevulun, tercihim.

Moda işine nasıl girdin?

Ben aslında İşletme mezunuyum, ODTÜ’de lisansını, Chicago’da yüksek lisansını (MBA) okudum. Niyetim bir uluslararası şirkete girip oradan da genel müdür çıkmaktı. Ama kazın ayağı öyle olmadı! 6 sene havalı yabancı şirketlerde çalıştıktan sonra ‘yok, kurumsal hayat bana göre değil’ diyerek deli cesareti ile ayrıldım. Bildiğim pazarlama ile sevdiğim modayı birleştirmek istedim. Zelfist’i kurmam bu zamana dayanıyor; 2007 benim için hayatımın kritik kararlarını verip, bu yolda adımlar attığım bir seneydi. Aynı zamanda 2007 İstanbul Moda Akademisi‘nin (İMA) kurulma dönemiydi. İTKİB ve Avrupa Birliği’ne Moda Pazarlama Danışmanlığı yaptım. Bu benim sektöre adım attığım ilk iş oldu. 2007’den bugüne de İMA’da moda üzerine eğitim vermekteyim. Kemerburgaz Üniversitesi’ndeki öğrencilerimi de dahil edersek bugüne kadar 2000’den fazla öğrencim olmuştur. İnsanların hayatlarına dokunmak, 1 cümle dahi öğretebilmiş olmak benim için büyük mutluluk. O zaman kendimi hayata katmış ve varoluş amacıma hizmet etmiş hissediyorum. Eğitimlerimin kurumsal kapsamı da var: şirketlere tüketim trendleri, moda tarihi ve moda gündemi eğitimleri vermekte ve ‘stil sohbetleri’ düzenlemekteyim. (Zelfist Moda Sohbetleri‘ için çalıştığınız şirketin İK departmanına benimle iletişime geçmesini rica edebilirsiniz: zelfist.com@gmail.com)

Aynı zamanda bireylere stil ve alışveriş danışmanlığı yapmaktayım. Eğer stil ve alışveriş konusunda böyle bir ihtiyacınız varsa, detaylı bilgi

Tecrübeme etkisi büyük olan fırsat 2009 sonunda önüme çıktı: Elele dergisinin Genel Yayın Yönetmeni oldum. Dergicilik nasıl zevkli bir iş anlatamam! Ama bir o kadar da stresli ve uzun mesaili; e o kadar da varsın olsun. Eğer siz de böyle bir meslek istiyorsanız, Youtube’ta anlattım:

Tüm bunlara ek olarak Markafoni, Zizigo, Trendyol, Modagram, Hepsiburada gibi başarılı moda internet şirketlerine danışmanlık yaptım.

 

Hangi burçsun?

(Güneş) Burcum Yay, Ay burcum ikizler: Aslında birbirlerinin zıt uçları! Bir şeye derin merak, araştırmak, okumak, öğrenmek ve bunu yazarak ve konuşarak anlatmakla kesişim kümesi kurmuşlar bende. Yükselenim ise Oğlak; inekliğim oradan geliyor: Çalışmayı çok severim… Bu arada merak ve eğitim demişken, 1 sene astroloji eğitimi aldım.

Zelfist Youtube kanalımda Burçlar & Moda videolarım var. Burçların özellikleri nelerdir, ne giymeyi, nasıl kombinlemeyi severler. Çok keyifli videolar, mutlaka seyredin!

En sık alışveriş ettiğin mağaza?

Zara, Koton, Stradivarius, COS… Kıyafeti ortalama fiyattan, ayakkabıyı ise iyisinden almayı tercih ediyorum.

 

Sana dair bilmediğimiz bir şey?

Kendini tanımlamak istesen, hangi kelimeleri kullanırsın?

Neşeli, enerjik, meraklı, olumlu, eğlenceli, iyi kalpli, sempatik

Kötü tarafların peki?

Üşengeç (öyle böyle değil!), çenesi düşük (bunu iyiye mi kötüye mi yazayım bilemedim), tırsık (böcek, hayalet hikayeleri ve yükseklik korkum var) ve fena sakar!!!

Kedilerinden bahset!

Bizim 2 kedimiz var: Teki, Norveç orman kedisi, kabarık ve çok tüylü, Kuzu’muz (sol). Diğeri de Leydi (sağ). Sarılı bir Tekir. Çok oyuncudur. Bayılırsınız!

kuzu kedi cat img_9147

Huyları suları, nereden bulup aldığımız… videoda!

Kendi kendime röportajın, aklıma başka soru gelmediği için, sonuna geldik. Bana sormak istedikleriniz varsa Twitter’da #ZelfistCevaplıyor hashtag’ini sorunuza ekleyerek ve @zelfist’i mention’layarak sorabilirsiniz. Mutlu olurum cevaplamaktan..

Screen Shot 2016-01-05 at 12.40.46