Hakkımda

Bu videoda ben kimim, ne okudum, nasıl bu kariyere zıpladım, ne işler yaparım – pratiğinden anlattım. Seyredin 🙂

Bir de bu var: Kendim sordum, kendim cevapladım!

Zelfist ismi nereden geliyor?

Zehra Elif İstanbul’un karmasından koymuştum ismi: Zehra’nın Z’si, Elif’in Elf’i, İstanbul’un ist’i… biraz da ‘optimist’, ‘realist’ gibi kulağa gelsin istedim. 

Brezilya soap opera aktrisleri gibi; Zehra Elif Taş Zevulun; 2 adın, 2 soyadın var! 

2007’de bu sektöre adım attığımdan beri Zehra Elif Taş olarak biliniyorum. Ailem, eşim ve eski arkadaşlarım bana Elif der, bir kısım arkadaşım ve çoğunlukla iş camiası, ilk ismim Zehra’yı kullanır, bazı arkadaşlarım da ZET der, sosyal medyada da Zelfist olarak anılıyorum. Ortalık karışık anlayacağınız 🙂 Pratikleşelim; Elif Zevulun, tercihim.

zehra elif taş zevulun zelfist

Moda işine nasıl girdin?

Ben aslında İşletme mezunuyum, ODTÜ’de lisansını, Chicago’da yüksek lisansını (MBA) okudum. Niyetim bir uluslararası şirkete girip oradan da genel müdür çıkmaktı. Ama kazın ayağı öyle olmadı! 6 sene havalı yabancı şirketlerde çalıştıktan sonra ‘yok, kurumsal hayat bana göre değil’ diyerek deli cesareti ile ayrıldım. Bildiğim pazarlama ile sevdiğim modayı birleştirmek istedim. Zelfist’i kurmam bu zamana dayanıyor; 2007 benim için hayatımın kritik kararlarını verip, bu yolda adımlar attığım bir seneydi. Aynı zamanda 2007 İstanbul Moda Akademisi‘nin (İMA) kurulma dönemiydi. İTKİB ve Avrupa Birliği’ne Moda Pazarlama Danışmanlığı yaptım. Bu benim sektöre adım attığım ilk iş oldu. 2007’den bugüne de İMA’da moda üzerine eğitim vermekteyim. Kemerburgaz Üniversitesi’ndeki öğrencilerimi de dahil edersek bugüne kadar 2000’den fazla öğrencim olmuştur. İnsanların hayatlarına dokunmak, 1 cümle dahi öğretebilmiş olmak benim için büyük mutluluk. O zaman kendimi hayata katmış ve varoluş amacıma hizmet etmiş hissediyorum. Eğitimlerimin kurumsal kapsamı da var: şirketlere tüketim trendleri, moda tarihi ve moda gündemi eğitimleri vermekte ve ‘stil sohbetleri’ düzenlemekteyim. (çalıştığınız şirketin İK departmanına benimle iletişime geçmesini rica edebilirsiniz: elif@zelfist.com)

Aynı zamanda bireylere stil ve alışveriş danışmanlığı yapmaktayım. Eğer stil ve alışveriş konusunda böyle bir ihtiyacınız varsa, detaylı bilgi;

Tecrübeme etkisi büyük olan fırsat 2009 sonunda önüme çıktı: Elele dergisinin Genel Yayın Yönetmeni oldum. Dergicilik nasıl zevkli bir iş anlatamam! Ama bir o kadar da stresli ve uzun mesaili; e o kadar da varsın olsun.

Eğer siz de böyle bir meslek istiyorsanız, Youtube’ta anlattım:

Tüm bunlara ek olarak Markafoni, Zizigo, Trendyol, Modagram gibi başarılı moda internet şirketlerine danışmanlık yaptım.

Çok şanslısın, sevdiğin işi yapıyorsun!

Evet öyle!  2007’den beri dönem dönem full time, çoğunlukla ise freelance çalışıyorum. Herşey de olduğu gibi bunun da avantajı, dezavantajı var, anlatırım; bunu kahveye saklayalım.

Hangi burçsun?

(Güneş) Burcum Yay, Ay burcum ikizler: Aslında birbirlerinin zıt uçları! Bir şeye derin merak, araştırmak, okumak, öğrenmek ve bunu yazarak ve konuşarak anlatmakla kesişim kümesi kurmuşlar bende. Yükselenim ise Oğlak; inekliğim oradan geliyor: Çalışmayı çok severim… Bu arada merak ve eğitim demişken, 1 sene astroloji eğitimi aldım.

Zelfist Youtube kanalında Burçlar & Moda videolarım var. Burçların özellikleri nelerdir, ne giymeyi, nasıl kombinlemeyi severler. Çok keyifli videolar, mutlaka seyredin!

En sık alışveriş ettiğin mağaza?

Lüks dergilerde havalı kadınlara sorulduğunda: Beymen, Harvey Nichols falan demiyorlar mı; vereceğim cevapla kendimi ezik hissetmeme sebep oluyorlar. Benim en çok alışveriş ettiğim mağazalar, uygun fiyatlılar: Zara, Koton, Stradivarius, COS… Kıyafeti ortalama fiyattan, ayakkabıyı ise iyisinden almayı tercih ediyorum.

Evde oturmak mı, partilemek mi?

Cevap: Evde partilemek! Bakmayın dışa dönük biri olmama, ben tam bir ev kuşuyum. Bırakın beni, 3-4 gün evden başımı bile çıkarmam. Bir yandan da ailemi, arkadaşlarımı görmek bana çok keyif verir. Dışarıda bir cafede buluşmaktansa eşimizi dostumuzu evimizde ağırlamaktan hoşlanırız. Yemek yapmakta eşim David’in eline su dökemem; müthiş yeteneklidir, bizi o besler sağolsun, mcux

Müzik ne dinlemeyi seversin?

Küçükken piyano çalardım ondan mı kulak alışkanlığı bilmiyorum; akşamları Soul, Jazz veya klasik müzik dinlemeyi seviyorum. Gün boyu dolan, yorulan zihnimi sakinleştiriyor. Benim uyku problemim var maalesef; geceleri yatarken meditatif müzikler açarak uykumun gelmesini bekliyorum. Sabahları ise müziğin ritmi hızlanır: O zaman dans! Renk…

Sana dair bilmediğimiz bir şey?

İlaç içtikten sonra boşalan hanelerini kesip atmaya bayılırım. Nedir nereden çıkmıştır bilmiyorum, garip, farkındayım 🙂

Kendini tanımlamak istesen, hangi kelimeleri kullanırsın?

Neşeli, enerjik, meraklı, olumlu, eğlenceli, iyi kalpli, sempatik

Kötü tarafların peki?

Üşengeç, çenesi düşük (bunu iyiye mi kötüye mi yazayım bilemedim), tırsık (böcek, hayalet hikayeleri ve yükseklik korkum var) ve fena sakar!!!

Kedilerin peki?

Bizim 2 kedimiz var: Teki, Norveç orman kedisi, kabarık ve çok tüylü, Kuzu’muz (sol). Diğeri de Leydi (sağ). Sarılı bir Tekir. Çok oyuncudur. Bayılırsınız!

kuzu kedi cat img_9147

Huyları suları, nereden bulup aldığımız… videoda!

Kendi kendime röportajın, aklıma başka soru gelmediği için, sonuna geldik. Bana sormak istedikleriniz varsa Twitter’da #ZelfistCevaplıyor hashtag’ini sorunuza ekleyerek ve @zelfist’i mention’layarak sorabilirsiniz. Mutlu olurum cevaplamaktan..

Screen Shot 2016-01-05 at 12.40.46