Ana Sayfa

Sevgili Günlük: Uyku Akademisi’ne buyrun!

Yazar:  | 

Cumartesi günü en yakın iki kız arkadaşımla harika bir gün geçirdik. Sabah Mangerie’de kahvaltı yaparak güne başladık. Güneş o kadar ısıtıyordu ki, paltoları çıkarmayı bırakın, kazaklarımızla bile sıcakladık. Ardından kahvaltıda yediklerimizi eritmek için Belgrad Ormanı’na yollandık, yürüyüş yaptık. Yürümekten yorulunca da bir banka çöreklenip muhabbete daldık:)

Ardından Garipçe Köyü’ne gittik, orada sevdiğimiz bir balıkçı var: Kaşı Kumluk. Öğle yemeğinde balık, meze ve bol salata yaptık. Güzel bir yemeğin ardından şehre döndük. Keza akşam için programımız var!

18:00’de W Hotel’de Orkid Uyku Akademisi ile randevumuz var. Prof Dr. Derya Karadeniz’den uykunun sırlarını öğrenmeyi gerçekten çok büyük bir merakla bekliyordum. Aklıma takılan herşeyi sordum, anlattıklarını kulaklarımı açarak dinledim. Bakın söyleşiden birkaç ilgimi çeken nokta:

  • İnsanların %85’i 6-8 saat arası uyurmuş, geri kalan %15 ya 8 saatten fazla ya da 6 saatten az uyuyormuş.
  • Normal saatte yatmak 22:00-00:00 arası olarak görülürken, bazı baykuşlar çok daha geç saatte ve tavuklar ise 22:00’den erken yatıyormuş.
  • Benim gibiyseniz siz de ”gece kaçta yatarsa yatsın en geç 09:30 gibi kalkanlardan” demek ki sizin de vücut saatiniz kuvvetli. Bedeniniz dış uyaranlardan (güneşin doğması, sokaktaki tıkırtı vs) günün başladığının ve uyanmanız gerektiğini düşünüyormuş. Cool değil mi?
  • Uyku – Dr. Derya hanımın deyimiyle- ‘belli materyallerin’ birikimi ile geliyormuş. Kahve gibi kafein içeren içecekler bu materyalleri azalttığı için uykumuz kaçıyormuş. TV ışığı, gürültü, hareket (spor!), tepeden ışık da negatif etkisi olan faktörlerden bazıları
  • Uykudan 3 saat önce hareketleri azaltmak, ışığı kısmak, ufak ufak uyku moduna hazırlanmak gerekiyormuş. Banyo yapacaksanız o da tercihen 3 saat önce, özellikle de sıcak banyoyu sevenlerdenseniz!
  • Yatak odası sadece uyumak ve seks içindir dedi Derya hanım ona göre. Kitap okumak, Tv seyretmek, ipad kurcalamak için değil.
  • Benim zaman zaman uyku düzenim bozuluyor. 23:00’de yatıyor, 02:30’da uyanıyor, sonra da uyuyamıyorum, tam 4-5 gibi uykuya dalıyorum, rüya görürken alarmın ötmesi ile darmadağan oluyorum. Güne yorgun başlıyor, gün içerisinde uyku ile cebelleşiyorum. Kendisine sordum; tedavi olmalısınız dedi. Hmm içim pek rahatladı, ne mutlu bana:)

Cupcake’lerin şekerliğine bakar mısınız? Uyurken beyaz kuzuları çitten atlatırız ya, ona ithafen:)

cupcake kuzu kek

W hotelde işimiz bittikten sonra sushi yemeye, Akaretler/Beşiktaş’ta yeni açılan Çin Büfe‘ye gittik. Çin yemeklerini zaten çok severdim Çin Büfe’nin. Şimdi bir de bu yeni şubede sushi işine girdiler. Çok da iyi ettiler çünkü uygun fiyata, lezzetli sushi her yerde bulunmuyor. Siz de sushi sevenlerdenseniz Beşiktaş’ta yeni açılan Çin Büfe’ye mutlaka uğrayın!!

Karnımız doydu, saatler 22:00’yi vurdu – Cumartesi gecesi yeni başlıyor! Ne zamandır merak ettiğim, Time Out İstanbul’da okuduğum, Spicy Apple Daiquiri’sini denemek için sabırsızlandığım Cochine’e gittik. Gerçekten methettikleri kadar varmış… Kokteyl sevenlerdenseniz, şans vermeniz gereken mekanlardan/kokteyllerden biri.

İşte 18 Ocak Cumartesi günümden fotoğraflar:)

[nggallery id=718 template=carousel images=6]

iyi geceler herkese…. iyi uykular:)

zehra elif tas balon

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zelfist > Ana Sayfa > Sevgili Günlük: Uyku Akademisi’ne buyrun!