Ana Sayfa

Sevgili Günlük: Gaziantep Seyahatim!

Yazar:  | 

5-6-7 Nisan haftasonunda arkadaşımız Canan’ın işyerinin açılışı için 10 arkadaş Gaziantep’e gittik. Böyle bir ağırlama yok! Gaziantep’liler ne tatlı insanlar, bizi yedirdiler, içirdiler, gezdirdiler, birşeye ihtiyacımız var mı, keyfimiz yerinde mi sürekli ilgilendiler. Şımartıldık:) Bu harika haftasonu bakın nasıl geçti?

Bolca yiyerek pek tabii ki! Gaziantep’teyiz; kebabın, katmerin, beyranın, menengiç kahvesinin, küncülü ekmeğin, baharatın, antep fıstığının, baklavanın mabedi:)

Nerelerde ne yedik (ve öneririz:)

1. Katmer @Önder Pastanesi veya Zekeriya Usta 

Katmer candır!

Yok böyle bir şey: içi fıstık ve kaymakla doldurulan incecik bir yufka. ilk ısırıktaki yüz ifadelerimizden galeri olur:)

2. Beyran @Metanet Lokantası…

Beyran

Sabahın köründe kahvaltı niyetine bol sarımsaklı, etli çorba. ama ne et, geceden sabaha kadar kısık pişen et öyle güzel pişmiş ki lime lime ayrılıyor. tekrar ediyorum yok böyle bir şey!

3. Menengiç kahvesi @Tahmis Kahve  

350 senelik kahvehane!

Menengiç kahvesi, menengiç (antep fıstığının bir türevi) ve sütün birleşimi. Yağlı bir tadı var, enteresan. Deneyin!

4. Baklava @Koçak 

Gaziantep’e bir önceki gelişimde bir kaç ayrı yerde baklava yeme ve kıyaslama fırsatı bulmuştum. O deneyimimden beri Koçak favorim baklavacı Gaziantep’te.

baklavalar, sarmalar… xxxx tırmalar! 🙂

5. Yuvarlama @Bayazhan

Bayazhan şehirdeki benim en favori mekanım. Eski bir hanın içinde lezziz Antep yemekleri sunan bir restoran. Biz akşam yemeği için gittik, hem servisten hem de yemeklerden çok memnun kaldık. Başlangıç olarak yuvarlama aldık. Pek güzeldi.

Ama biz çok şanslıydık ki Canan’ın annesi Yurdagül abla yuvarlamada şehrin gururu. Gittiğimiz gece bizi evde yuvarlama bekliyordu. Günde 3 öğün yedim desem yalan olmaz. Sabah kahvaltısında bile:)

yuvarlama sen nesin yahu! enfes:)

Gezileceklere önerim: Bakırcılar ve baharatçılar çarşısı.

Burası bakır kahve fincanlarından, tepsilere, çarıklardan çeşit çeşit baharata kadar herşeyi bir arada bulacağınız bir çarşılar zinciri.

Tatlı pul biberden antep fıstığına, biber salçasından pestile doldurdum poşetleri. Bir de bakır dökmeden kocaman bir anahtar aldım. Salon sehpamda dergilerin, kağıtların üstüne koymalık…

[imagebrowser id=561]

Çıkışta acıkanları…

7. Kebap @İmam Çağdaş

bekliyor:) kebap, imam bayıldı, lahmacun, gavurdağı, cacık, ayran… ohh miss!

İmam Çağdaş’tan baklava manzaraları:

hangi kattan alırdınız?:)

Gaziantep’e dair kısa notlar:

Eski Antep’in içindeki kilim ve hat müzesinde karşıma çıkan bu antika gelinliğe bayıldım…

100 senelik gelinlik

Arkadaşımız Canan Severoğlu yurtdışı eğitim ve danışmanlık hizmeti veren işyeri GEO’yu Antep’te yeni merkezine taşıdı. Biz de açılışın şerefine Antep’teydik.

GEO’ya başarılar dileriz!:)

Pazar günü Zeugma Müzesi’ne gittik. Daha öncede gitmiş hayran kalmıştım. Bu sefer de öyle oldu.

1800 sene öncesinde evlerin duvarlarını, tavanlarını, tabanlarını, havuzların diplerini süsleyen mozaiklerle karşı karşıyasınız. İnsan inanamıyor bu sanatın, bilgeliğin, ince işin 1800 sene öncesine ait olduğuna!

Bakar mısınız mozaikte perspektifle yaratılan derinliğe

Zeugma Müzesi’ndeki mozaik

‘Çingene kız’ mozaiğindeki üç çeyrek yöntemi ile yapılan göz ve burun oyununa… Odanın hangi köşesine giderseniz gidin çingene kızın gözleri ve burnu size dönüyor ve sizi takip ediyormuş hissini veriyor. Mona Lisa’nın bundan 1300 sene sonra, 16.yüzyılda yapıldığını ve nasıl takdir topladığını bir düşünün. Anadolu topraklarında bu sanat 3. yüzyılda yapılmış oysa ki. Tanıtmayı bilene…

Çingene Kız, Zeugma Müzesi

Seyahatten son iki foto:

Sabah koşusu diye çıkıp, katmercide son bulduğumuz an:

kızlar biraraya gelir de kendini çekmeden durur mu? duramadık tabii ki:)

Ece, Serra, Zehra

 

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zelfist > Ana Sayfa > Sevgili Günlük: Gaziantep Seyahatim!