Moda & Alışveriş

Paris Alışveriş Rehberi

Yazar:  | 

Kabul edelim, Paris’e sadece müze gezmek için gelmediniz, gözünüz vitrinlerde!:) Olmayacak gibi değil ki, burası onlarca sene modaya başkentlik yapmış, Chanel, Christian Dior, Louis Vuitton, Fendi, Jean Paul Gaultier, Givenchy, Yves Saint Laurent gibi en havalı moda evlerine ev sahipliği yapan, moda denince ilk akla gelen şehir. Paris’te görülmesi gereken alışveriş noktalarından bahsetmek isterim:

Nasıl Londra’daki Bond Street’i İstanbul’un Abdi İpekçi Caddesi’ne benzetmiştik, işte Paris’te de Rue St-Honore öyle!. St-Honore üstünde Versace, Hermes, Yves Saint Laurent’in butikleri bulunuyor. Karl Lagerfeld’in en sevdiği yerlerden biri olarak belirttiği, tasarımcıların raflarında yer almak için can attığı Colette’e uğramadan St. Honore’yi terk etmeyin. Aklınıza gelebilecek her türlü marka burada: Burberry, Chanel, Dior, Chloe, Emillio Pucci, Fendi, Prada gibi moda dünyasının devlerinden; Alexis Mabille, Gareth Pugh, ThreeAsFour gibi yıldızı parlayan genç moda tasarımcılarına kadar.

colette paris saint honore 2 colette paris saint honore 4 colette paris saint honore colette paris saint honore 3

St Honore’den Paris’in en bilinen caddesine geçelim: Avenue du Champs-Elysees. Louis Vuitton’un en büyük mağazasına bir şey almayacak olsanız bile uğrayın Çantadan, kıyafete en geniş koleksiyonu burada görebilirsiniz. Gördüm demek için bile gezilmeye değer!  Türkiye’ye yeni gelen Fransız kozmetik devi, Sephora’nın Champs-Elysees üstündeki flagship mağazasına uğramanızı öneririm. 12,000’den fazla marka çeşidi olan bu dev mağazadan eliniz boş çıkmanız neredeyse imkansız!. , St Honore gibi ünlü modaevlerinin butiklerini ağırlayan bir cadde. Burada Chanel ve Dior’un butiklerini bulabilirsiniz.  Chanel’in butiğinin çok yakınında Rue Cambon üzerinde, ünlü bir butik olan Maria Luisa bulunuyor. Manolo Blahnik ayakkabılardan, Philip Tracey şapkalara kadar birçok ünlü moda tasarımcısının seçili koleksiyonlarını burada bulabiliyorsunuz.

Butiklerle işim yok ben çok katlı bir mağazaya gireyim; kendime, eşime dostuma hediyeleri bir anda toparlayıp çıkayım derseniz, buyrun Boulevard Haussmann’a! Galeries Lafayette ve Printemps burada sizleri beklerJ Özellikle Printemps, kozmetik katındaki çeşitliliği ve geniş ayakkabı koleksiyonları ile meşhur. Galeries Lafayette, 1893’de inşa edilen binası ile Paris’te modanın temellerinden biri.. Galeries Lafayette’in 1893’te açılmasına vayy! dediyseniz, durun daha da eskisi var: Le Bon Marche!. 1848’de kapılarını açan Le Bon Marche, Eyfel Kulesi’ni çizen Gustave Eiffel’in elinden çıkma. Le Bon Marche, Louis Vuitton Moet Hennessy tarafından satın alındıktan sonra dekorasyonu yenilendi, gidilmeli, görülmeliJ Le Bon Marche için Saint Germain bölgesine gitmeniz gerekiyor. Hazır nehrin bu tarafına gelmişken Sonia Rykiel ve Paco Rabanne butiklerini de ziyaret edebilirsiniz.

Ve Champs Elysees caddesindeki dev Louis Vuitton mağazasına mutlaka uğrayın, birşey almayacak olsanız bile!. Çünkü burası Louis Vuitton’un flaghsip mağazası ve kıyafetten çantaya tüm koleksiyonu topluca görebileceğiniz dev bir mağaza. Ben bir keresinde içindeki Stephen Sprouse sergisinde öyle çok vakit geçirmişim ki, beni güvenlik çıkarmak zorunda kaldı; çünkü mağaza kapanmış haberim yok!. İçerde Sprouse’un hayatını, sanatını anlatan videoyu seyrederken buldular beni, dünyadan kopmuşum:)

Paris’e kadar gitmişken, gitmenizi önereceğimiz bir outlet var: La Vallee Village. Hangi markalar vardır, nasıl gidilir, onun üzerine ayrı bir yazı yazmıştık, buyrun buradan okuyun!.

Diğer alışveriş rehberlerimiz:

Paris outlet, La Valle Village

Milano

İtalya, Milano ve Roma Outlet

İtalya, Floransa Outletler

Dubai

Beyrut 

Kopenhag

Londra

New York

1 Yorum

  1. Pingback: Dubai Alışveriş Rehberi | Zelfist

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *