Moda & Alışveriş

Beyrut Keyif & Alışveriş Rehberi

Yazar:  | 

Beyrut’un genelinden başlayalım. Kaç günlüğüne gitmeli? Bence Cuma-Pazar, bir haftasonu yeterli. Biz Cuma akşamı vardık, Pzt sabaha karşı döndük. İşten hiç izin almak gerekmedi, işin güzel tarafı o oldu. Lakin uçak Pazartesi sabah çok erken kalktığı için, gece 4’te uyanmamız gerekti. Ertesi iş günü zor geçti. Aman n’olacak bir gün zor geçiversin dedik, iyi de etmişiz. Doya doya, dolu dolu 2 gün gezdik. Uçak Cuma gece Beyrut’a vardı. 23:30’da takside gece gezmelerine doğru giderken bulduk kendimizi. Aman yoldan geldim yatayım dinleneyim yapmayın. Bize çok tembih etmişlerdi bunu, çok da haklılarmış. Beyrut’ta olay gece dönüyor; barlarda, restoranlarda eğlence… Gündüz tam takır kuru bakır şehir. O yüzden gecenizi otelde uyuyarak israf etmeyin.  Şehrin bar merkezi Gemmayzeh (Cemayze olarak okunuyor) taksiye oraya gitmesini söyleyip, beğendiğiniz bara girip çıkabilirsiniz. Gözlemimiz şu ki kimse sabit bir yerde takılmıyor, oradan oraya zıplıyor.

beirut shopping beyrut alışveriş

Biz ise Cuma gece nereye gideceğimizi Four Seasons’ın Concierge’inin zevkine emanet etmiştik. Bizim için yaptığı rezervasyon yerine vardığımızda onlara güvenerek iyi ettiğimizi anladık! Alcazar tüm dünya üzerinde gezdiğim birçok bar/pub/club içerisinde en güzel kokteylleri hazırlayan ender yerlerden biri çıktı. Barmen gözünüzün önünde taze meyvelerden içkinizi hazırlıyor (hatta bir kaç tanesini de tümden içine atıyor veya bardağın kenarına takıyor!) Görüntüsü de tadı da güzel meyvalı Martini’lerin keyfini çıkarması kalıyor size.  Biz geç gittiğimiz için yemek alamadık (mutfak kapanmıştı) ama akşam yemeği ve sonrasında içki için de değerlendirilebilir burası. Aklınızda olsun! Gemmayzeh’de uğramanızı önerebileceğimiz diğer barlar arasında Myu, Sepia ve Torino Express var.

Cumartesi gündüz Gemmayzeh bölgesine geri gelebilirsiniz. Gündüz gözüyle çok farklı burası. Barların kaosu, sanata bırakıyor yerini: butikler, sanat galerileri, cafeler… Bence gündüzü daha güzel buranın. Kitsch isimli bir butik var mesela, minicik! Bir o kadar da minik bir cafe alanı var. Cupcake ve kahve, çok seçenek yok ama şirin ve trendy bir yer. Beyrut’ta olsam sıkça giderdim orası kesin. Label Queen diğer favori butiğim. Güzel kıyafetlerin yanı sıra butik parfümünü soracak kadar beğendim… Gemmazyzeh’nin en bilindik caddesi Gouraud üzerinde Ginette cafe/butik kendinizi Paris’te Colette’te hissettirecek cinsten. Hemen yanı başındaki italyan lokantası Aliacci’de yemek yeme fırsatım olmadı ama gözüm masalarda kaldı diyebilirim. Giderseniz benim yerime de yiyin! Buralar daha yabancılar rağbet ettiği yerler aslında. Aynı caddede üstünde daha çok lokal insanların gittiği yer ise Kahwet Leila: çay, kahve, nargile gırla gidiyor burada…

Cumartesi gündüz geç kalkmaydı, kahvaltıydı derken otelden çıkmamız 12:30’u buldu. Hay Allah günü yedik diye üzülürken, günün devamında endişemizin yersiz olduğuna kanaat getirdik çünkü herşey (şehir dışı geziler bile) çok rahatça 1,5 güne sığdı. Cumartesi günü kendimizi kentin lüks bölgesi Saifi Village’a vurduk. Hedef: Beirut Souks! Tom Ford’lar, Chloe’ler, Loubutin’lar, Balenciaga’lar… Hepsinin Beirut Souks’ta solo mağazası var. Burada kadın-erkek herkes pek süslü, pek bakımlı… Hatta duyduğumuza göre plastik cerrahi için bankalar kredi veriyormuş! Sokaklar öğle vakitlerinde nispeten sakin, akşam üstüne doğru daha kalabalıklaşıp, canlanıyor çünkü gece partileyen Beyrut’luların afyonu anca patlıyor da sokaklara çıkıyor.

Gündüz Saifi Village ve Gemmayzeh’yi dolaştıktan sonra otele dönüp akşam Lübnan yemeği yiyeceğiz heyecanıyla hazırlandık. Abdel Wahab, istisnasız konuştuğum herkesin önerdiği bir lübnan yemekleri lokantası. Gidince, tadınca gördük ki bu şanı haketmiş. Mutlaka gidilmeli yerler listesine alın!  Gece de eski bir sinemadan müzikhol’e dönüşen ismininde Music Hall olduğu gece klubüne gittik. Barda, ayakta veya masada olmak üzere 3 rezervasyon tipi var. Son dakika oraya gitmeye karar verdiğimizden 1 kişi bar, 1 kişi ayakta anca yer bulabildik dev müzikhol’de. Talebi düşünün! Ona göre erken rezervasyon yapın.

Pazar günümüzü şehrin tarihine ayırdık. Sabah 10:00’da açılan milli müzeye ilk ayak basanlar olduk. Lübnan ılıman iklimi, suya yakınlığı ve limanlarının ticaret verimi sayesinde medeniyetlerin yuvası olmuş. Lakin milli müzedeki eserler bu zenginliği yansıtmıyor. Çok az parça müzeye taşınabilmiş. Keşke daha çok tarihi eser görebilseydik. Vaktimiz olsa şehre 2-3 saat uzaklıktaki Baabel antik kentine giderdik ama zaman olarak öyle bir lüksümüz yoktu. Lübnanlıların çok gurur duyduğu – hatta dünyanın 7 harikasından biri sayılsın diye mücadele ettikleri –Jeitta Grotto bir kireçtaşı mağarası. İçindeki gölet ve sarkıtlarla enteresan bir manzara sunuyor. Evet güzel ama öyle övünüyorlardı ki, daha etkileyici bir yer bekliyordum. Bence gitmesem olurmuş, fotoğraflardaki ile aynı. Ondan sonraki durağımız Byblos köyü ise, daha uzakta olmasına rağmen (şehirden 1 saat mesafede) iyi ki gelmişiz buralara kadar dedirtti! Tam bir balıkçı köyü, Assos tadında, huzurlu, minik… Chez Pepe en ünlü balıkçılarından. Yukarıda kaleyi gezdikten sonra karnınızı doyurmak için güzel bir durak. Kaptan Pepe’nin hayat hikayesini öğrenip duvarda ünlülerle çektirdiği fotoğrafları inceleyince bayılacaksınız. Hikayeleri olan insanları da yerleri de severim. Burayı da sevdim. Balık olarak yemekler averaj, İstanbul’da balığın alasını yiyoruz nede olsa…

Akşam dönerken ‘Green Line’ dedikleri Hrıstiyanlarla Müslümanların arasında cephe olmuş bölgeden geçtik. Yıkık, delik deşik binanın yanında muntazam bir bina görmek değişik duygular yaratıyor insanda. Takibinde Beyrut’un Achrafieh bölgesindeki ABC Mall’u görmek de ben ısrarcı oldum. Bildiğiniz 2. Sınıf avm çıktı. Vakit ziyanı, gitmeyin. Yalnız giderken içinden geçtiğimiz Achrafieh mahallesini çok beğendim. Beyrut’ta yaşasam buradan ev tutardım bile dedim. Gemmayzeh oranın Tünel’i ise, Achrafieh oranın Cihangir’i, Nişantaşı’sı gibi…

Otelimize dönmeden önce Beyrut’taki son durağımız şehrin yerlilerin hayatının attığı Hamra idi. Bizim Taksim gibi, her daim kalabalık bir semt burası. Buradaki cafe’lere girmemizi öğütlüyordu kitaplar. Kitabın izine düşüp gittiğim yer Ece Temelkuran’ın Muz Sesleri kitabında geçen Cafe de Praque oldu. Beyrut’ta yaşıyor olsaydım bu barın müdavimi olurdum diye düşündüm. (hatta oradan tweet’ledim bunu Ece Temelkuran’a.. o da bana geri yazdı. Hatta barın sahibine selam ilettim kendisinden!)

Şehirdeki son akşam yemeğimizi türlü kaynaklardan şehrin gurme noktalarından biri olarak geçen Four Seasons’ın kendi restoranında yemeyi seçtik. Keza gece erken yatıp sabah 4’te kalkacağımız için otelden uzaklaşmak istemedik. Otel restoranı için de çok iyi şeyler yazılmıştı. İyiki de öyle yapmışız. Yemekler, ilgi, ortam, müzik, herşeyi ile harikaydı. Üstelik doğumgünüm şerefine Beyrut’ta olduğunu duyunca şampanya ve tatlı ikram ettiler!

En başta söylemeliydim belki ama sona kaldı: Beyrut’ta güvenlik mevzuları. Belli semtler Avrupai ve güvenli lakin belli semtlere dikkat etmek gerekiyor. Taksiyi duraktan çağırmak tercih edilmeli. Kaldığınız yer önemli. Paris’te, Londra’da kaldığım otele çok para vermekten olmayan ben, Beyrut özelinde iyi otelde kalalım öncelikli olarak seyahatimi planladım. Çünkü Beyrut’ta nerede kaldığınız önemli. Zaten 2-3 gece kalacaksınız, bunun lüks değil, gereklilik olduğunu düşünüyorum.  Tercih ettiğim Four Seasons Beyrut’u konumu, misafirperverlikleri, bilgili concierge’i ve lezzetli mutfağından ötürü öneririm.

Beyrut ilk defa gidip de alışveriş yapmadığım bir şehir oldu. Nerede olursam olayım önemsiz de olsa birşey alan ben, burada alacak hiçbir şey bulamadım. Güzel butikler var ama kıyafetler ya zevkime hitap etmedi ya da gereksiz pahalıydı. Lüks butikler (Chloe vs.) zaten burada da var, taşımaya gerek yok. Sonuç=bavula çöp eklemeden geri döndüm İstanbul’a. Tüm paramız yemeye, içmeye gitti. Değdi de, keyifliydi!:)

Diğer alışveriş rehberlerimiz:

Paris

Paris outlet, La Valle Village

Milano

İtalya, Milano ve Roma Outlet

İtalya, Floransa Outletler

Dubai

Beyrut 

Kopenhag

Londra

New York

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zelfist > Moda & Alışveriş > Beyrut Keyif & Alışveriş Rehberi