Motivasyon

#GününSözü: Umulmadık Dostluklar

Yazar:  | 

gununsozu kopek kedi dostlugu dostluk

Merhamet benim için en önemli değerlerden biri. Dostluk ise hayatımın zenginliği.

Dost olmak için illa aynı sosyal çevreden, eğitimden, ortamdan, ırktan, dinden, huydan olmak gerekmiyor. Ama hayat pratiğinde kendinden çok farklı biri ile dost olan oldukça az. Sizin var mı? ‘Onların arkadaşlığı ne alaka yahu?’ dedirten bir dostluğunuz var mı biriyle?

Bu fotoğrafa bayıldım. Huysuz İhtiyar‘da gördüm. Beykoz’daki sokak köpeklerine bakan, kocaman kalpli insanların kurduğu bir grup bu. Haftanın belirli günleri, mama dolu arabalarla Beykoz’a gidip, köpekleri besliyorlar. Siz de isterseniz katılabilirsiniz 🙂 Neyse konuma geri dönünce;

Köpek ile kedinin dostluğu şaşırtır bizi değil mi? Tabiatları ters hayvanlar. Ne köpek kediyi etrafta görmek ister, ne de kedi köpeği. Birbirleriyle iyi geçindiklerindeki manzara çok hoşuna gider insanın. İyi günde eğlenir, hoplar zıplarlar da… Peki ya zor günde?

İşte beni bu yüzden etkiledi bu fotoğraf. Köpek hasta, kedi ise yanı başından öte; başında 🙂 İnsan hasta olduğu zaman birini yanında istemez mi? Biz sayılı günü kalan kedimizin başından bir saniye bile ayrılmıyoruz. Ya eşim onun yanında, ya ben. Sadece uyuduğunda yanından ayrılıyoruz, o da uyandırmamak için. Biz onun dostu değiliz, sahibiyiz. Bu iki hayvan ise dost. Üstelik köpeğin en zor ve kırılgan anında. Bu zaafından, açık yanından faydalanmıyor kedi. Tam tersine sevgi gösteriyor ona.

‘ötekeleştirmeden’ sevmeye ne güzel bir örnek. Bana zarar verir, uzaklaşayım… Benim cinsimden değil, birlikte gözükmeyeyim… Zor durumda, hadi bunu fırsat bileyim dememek. Ne büyük yücelik! İnsanların büyük kısmında bu karakter yokken, iki düşman: kedi ve köpekte bunu görmek hayranlık verici öyle değil mi?

Etrafınızda böyle derinden sevgi verebileceğiniz, yanında olmanızın anlam ifade ettiği biri var mı? Varsa sarılın ona, gösterin orada olduğunuzu!

iyi haftalar diliyorum 🙂

zelfist-anahtarlı-imza-1-1024x173 gunun sozu banner oklu

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *