Motivasyon

Neden Hep İyiler?

Yazar:  | 

Hayat neden hep iyileri aramızdan alıyor ve bizi kötülerle yaşamaya mecbur bırakıyor? Buna isyan edesim geliyor! Kötüler yavşak yavşak, salyalarını köpürdeterek kahkahalarla gülerken; iyi insanlar melek olup göçüyorlar. Biz ise gittikçe azalan oranla iyiler olarak kötülerle yaşamak zorunluluğuna devam ediyoruz. Belki de bu durumdan mütevellit: ‘Bir çok giden memnun ki yerinden… Çok seneler geçti, dönen yok seferinden’

Çok yakın zamanda, çok değerli bir arkadaşımızı kaybettik: Fırat Bayır. İstanbul Moda Akademisi’nde iş arkadaşımız olmuştu. Etrafına ışıl ışıl enerji saçan, yanında olmaktan keyif aldığın, zeka küpü bir adamdı. Ben freelance eğitmen olduğum için okulda tam zamanımı geçirmiyor; dersim oldukça gidip geliyorum. O kısa zamanda bile varlığıyla benim için iz bırakmış bir insandır. EkşiSözlük‘te ona dair entry’lere bir bakın… Lütfen bir de Hürriyet’in yayınladığı; eğitimine, yazdığı kitaplara ve hayatlarına eğitim ile dokunduğu insanların çokluğuna! Türkiye’nin önde gelen matematik zekalarından birisiydi o: Yrd. Doç. Dr. Fırat Bayır.  ODTÜ Matematik Bölümü mezunu, doktorasını İstanbul Üniversitesi’nde Sayısal Araştırmalar konusu üzerine yapmış, İstanbul Aydın Üniversitesi’nde Yrd. Doç. Dr. ünvanı ile görev yapıyordu.

Merak ediyorsunuz değil mi, nasıl öldü? Fenerbahçe’de motorsikleti ile giderken taksi sıkıştırdı. Bu. Bu kadar… Bu kadar basit. Gitti. Hayatı bitti. O değerli hayatı… Sevdiklerini acıya boğdu. Onu katleden şöför ise hayatına devam etti; muhtemelen o günle bugün arasında akşam ailesi ile yemeğini yedikten sonra koltukta Tv karşısına yığılmış, göbeğini kaşıyarak dizi seyretmiş; gündüz arkadaşlarıyla çay içmiş, belki de çayının yanında simit yemiştir. Bir müşteriyi indirmiş, başka bir müşteriyi arabasına almıştır. Belki de biz o taksiye bindiğimizde tatlı tatlı sohbet etmişizdir. Ona iyi günler dilemişizdir. Sahi kendisi bir arkadaşımızın hayatını karartmıştı… Ama ona iyi günler olsun, çünkü aramızda hala! Ona gün devam ediyor. Ama arkadaşımız, o kaldırımda müşteri gördü, dur onu alsın diye, umarsızca direksiyonunu kırdığı için, yaşamıyor. Merak ediyor olmalısınız; neden insan öldürmekten hapiste değil? Bunu duyunca daha da sinirleniyor insan: Çünkü o sırada rapor tutan polisler şahitlerin ifadelerini almış lakin ismini kayda geçirmemiş. (Milliyet’te yer alan habere göre) Unutmuş?

Ailesi görgü tanıklarını arıyor. Adalet yerini bulur mu bilmiyoruz ama bari onları bulabilsek! 29 Haziran günü 17:00 sularında, Bağdat Caddesi Fenerbahçe’de taksi ve motorsiklet arasında gerçekleşen böyle bir kazaya şahit olan, tanıklık yapabilecek biri varsa, insanlık adına, ailesine ulaşabilir mi?

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *