Motivasyon

#GününSözü: Michael Jackson & Lionel Richie’den…

Yazar:  | 

#GününSözü’nde bugün efsaneler yer alıyor.

We-are-the-world-michael-jackson-lionel richie

Michael Jackson ve Lionel Richie’nin 1985’te, eve kapanıp bir haftada yazdıkları, Quincy Jones’un prodüktörlüğünü üstlendiği, seslendirmesinde Michael Jackson ve Lionel Richie’nin yanı sıra Stevie Wonder’dan Tina Turner’a, Ray Charles’tan Diana Ross’a, Billy Joel’den Bruce Springsteen’e, Bob Dylan’dan Kenny Rogers’a kadar yok yok! USA for Africa için bestelenen ve seslendirilen ‘We are the World’, tarihte 20 milyon kopya satmış en özel single’lardan biridir.

Çok şanslıyım ki sizinle paylaşmak için Youtube’da şarkı sözlerinin türkçe çevirisi bulunan bir video buldum. Hem hangi sanatçının hangi kısmı söylediği de belirtilmiş.

Şarkı sözleri muazzam. Her satırında mana var. İçlerinden beni en çok etkileyen ise şu satırlar:

When you’re down and out, there seems no hope at all
But if you just believe there’s no way we can fall
Let us realize that a change can only come
When we stand together as one

Kendimizi kötü ve dışlanmış hissettiğimizde, sanki hiç ümit yokmuş gibi gelir. / Lakin bir de inansak düşme ihtimalimiz olmadığına / Şunu fark edelim ki, değişim ancak biz yan yana, bir, durursak gelecektir.

Sizce de 30 sene önce Afrika için yazılmış bu şarkının hissiyatı, artık tüm dünyayı kaplamış durumda değil mi? Ve yine çözüm aynı: yan yana durup, bir olmak. O, şu, bu, öteki dedikçe, ayrıştıkça kuvvetlenecek dünya üzerindeki ıstırap. Bunun parçası olmayalım ve hep ‘başkalarından’ beklemeyelim; bu dünyayı daha iyi yapabilecekler uzakta değil: Sen ve beniz. Minicik dünyamızı umuda, iyiliğe, gönülden vermeye, merhamete ve vicdana meylettirirsek, yarattığımız kelebek çırpınışı bile dünyanın ivmesini değiştirmeye yeter. Senin ve benim kanatlarımız var. Dünyaya barış ve sevgi serpmek için kendi kanatlarını çırparak, kelebek etkisi yaratabilirsin. Benim kelebek etkim ne olabilir diye gece yatmadan bir düşünsen, en yakın arkadaşınla aranızda konuşsanız, yemek masasında ailene açsan – belki bir yere varır, kim bilir? Üstelik, ne de harika olmaz mı? 🙂

zelfist imza zehra elif zevulun sevgi anahtar

zelfist emailing abone ol ebulten

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *