Motivasyon

#GününSözü: Hata ile Seçimin Ayrıldığı Noktaya Dair.

Yazar:  | 

gununsozu quote life motivation mistakes choices

Bazen ders almayışımız tutar, yeriz kazığı tekrar tekrar. Acıtan, üzüldüğümüz, sindiremediğimiz o yerden hem de. Bir, iki, üç… gollerin arkası kesilmez. Başkalarını suçlarız: Hepsi kötüdür, kalbimizi kırmışlardır, hakkımızı yemişlerdir, güvenimizi yerle bir etmişlerdir, hayat acımasızdır, biz ise kurban! Hep onlardadır hata. Biz masum?

Hata ile seçimin, kazık ile deneyimin ayrıldığı o ince çizgi, ah o ince çizgi!

Aynı konudan tekrar sınavınız kapıya geldiğinde, aynı tavır ile cevaplarsanız ve yine işler istediğiniz gibi gitmese – hata kimdedir? Yine karşının günahı, sizin saflığınız mıdır? Değil. Üzgünüm. Bile bile lades dediniz yine. Kurban değilsiniz, sadece olmayı seçtiniz. Genelde zaten o daha kolayıdır, elimizin alışık olduğudur.

Nerede akıllanır, nerede ‘dur’ demeyi, haddi bildirmeyi öğreniriz? Seçtiğimizde! Seçimimiz bu olduğunda. Böyle bir durumda ne hata yapmaktan korkar insan, ne de karşıdakinin hiddetinden. Bir deli gücü gelir insana karşı çıktığında: Kendine yapılan haksızlığa, hataya, hak yemeye, kalp kırıklarına ‘hayır, geçit yok’ dediğinde. Yalnız bir stres sardı içimi, sakın: ‘Aşktan kalbim kırıldı, artık kimseye aşık olmam. İlişki benden uzak dursun!’ gibi almayın n’olur söylediğimi. Demek istediğim: Aynı kazığı tekrar yememek için dikkatli olun, sizi neyin üzdüğünü ve ne yapsaydınız doğrusu olurdu – bunu hatırlayın ve davranın! Hayatı biz elimizde tutuyoruz. Karşımızdakine bunu hatırlatalım! Çok da zevkli oluyor 🙂

zelfist anahtarlı imza

Diğer #GününSözü  başlıkları

gunun sozu banner oklu

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *