Motivasyon

#GününSözü: Zamane Güzellik Anlayışı Bana Uymuyor!

Yazar:  | 

[sg_popup id=”4″][/sg_popup]Doğal güzellik çoktur geride kaldı biliyoruz da, yapaylık  bu kadar mı ileri gitti?

kontur makyaj strobing gununsozu guzellik

Pinterest’te bu fotoğraflarla karşılaştığımda ağzım açık kaldı! Şu videodaki kızın suratındaki fondötene, kontüre bakın. Şaka mı? İnsan yüzünde onca boya ile gezebilir ve ben buyum diyebilir mi? Birisi onu beğendiğinde bu iltifatı üstüne alabilir mi?

https://youtu.be/_dLSy75M46o

Boyle bir makyaj yapmak kaç dakikadır? Yarım saat sürüyordur herhalde di mi? Hayatından yarım saati buna ayıracağına; sevdiği birini arasa, ortalığı toplasa, ayaklarını uzatıp kahvesini içse ve makyajını: maskara, fondöten, ruj, göz kalemi, allık genelinde tutsa, yetmez mi? – Ki bana bu kadarı bile bayaa makyaj yapmışım gibi geliyor 🙂 38 yaşındayım, ufaktan gizlemek isteyeceğim kırışıklıklar, ciltte lekelenmeler patlak vermeye başladı. Muhtemelen bu 20’li yaşlardaki genç kadınlardan daha fazla yararlanıyor olmam lazım makyajın mucizelerinden. Ama şu kadarcık ilgimi çekmiyor, onu bırak, aklım almıyor?

İnsanlar bu kadar mı beğenmiyorlar kendilerini? Instagram’da özellikle Türk ünlülerinin fotoğraflarını gördüğümde şaşkınlık geçiriyorum: ‘Ne yapmış bu kadın kendine?!’ Minnacık dozdan botoks işine girişmiş biri olarak, basit dokunuşları yadırgamıyorum. Ama bambaşka bir insana dönüşen mimikleri, dudakları, kalkık kaşları, gergin yanakları yadırgıyorum. Bu kadar mı beğenmiyordun dudaklarını, yanaklarını, gözlerini? İşlevlerini mi görmüyorlardı, dünyanın en çirkin uzuvları mıydı? Neden bu sevgisizlik, şükransızlık?

Kendilerini beğenmiyorlar mı sorusunun yanı sıra, ya insanlar onları beğenmezse kaygısının da ciddi baskın olduğu çok belli. Zaten çoğunlukla insanlar beğensin diye giyinmez, süslenmez miyiz? Neden bu kadar derdin, insanların seni beğenmesi?

Unilever ile Şangay, Çin’e bir basın gezisine gitmiştim. Çinli bir ailenin evine ziyaret yapmıştık, gündelik hayatlarını ve kozmetik/güzellik anlayışlarını gözlemlemek için. Beni çok etkilediği için unutamıyorum. Mutfak minicik, yemek masası sığmadığından yemek holdeki orta alanda yeniyor. Evdeki bütün lambalar çıplak ışık. Hiç bir lüks yok. Evin genç kızına güzellik ve bakım ritüeli üzerine sorular sorduk ve cevapları karşısında ağzımız açık kaldı. Maaşının 1/3’ünü (3000 TL kazanıyorsa, 1000 TL’sini) her ay güzellik masrafları için harcadığını söyledi bize. Şaşkınlıkla neden bu kadar yüksek bir miktar harcıyorsun? diye sorduğumuzda: ‘… çünkü rekabet var!’ dedi. Konu kadın-erkek ilişkisi demek ki. Türkiye’deki gibi 🙂 Kendini beğendirmek isteyen kadınlar, gittikçe yükselen çıtalar, doğallıktan uzaklaşmalar…

Biliyorsunuz Venezuella en çok ‘Dünya Güzeli’ çıkartan ülke. Venezuellalı arkadaşım Anto, bir keresinde bana demişti ki: ‘Bizde bir kızdan hoşlanıyorsan, ilk iş onu denize götürmen lazım ki, sudan çıkınca gerçekte neye benzediğini göresin!’ 🙂 Waterproof makyajdan haberi yok galiba:) Biz Türkiye’de silinmez makyajı, waterproof maskarayı çoktan plaja indirdik. Dudaklar zaten parlatıcılı, kirpikler ise ipek… Rivayete göre saç kurutma makinesini ve düzleştiricisini de plaj çantasında taşıyan varmış. Pes!

E işim moda, ben de bakımsız sayılmam. İpek kirpiğimi eksik etmem (maskara ile uğraşmamak için) Sadece abartmıyorum. Yani makyajdan sonra da kendime benziyorum 🙂 Şu değil yani!

2David ile ilk buluşmamızda, parka gitmiştik pikniğe. Hiç yapmayacağım şey aslında, ama bir ilk ve bir cesaret: Makyajsız gittim buluşmamıza. Beni ilk defa görecekti. Bilmiyorum bu duygu nereden çıktı ama ‘neysem oyum, beni öyle görsün’ istedim. Enteresan bir şekilde, David’i çok etkilemişti bu. Şansıma makyaj sevmeyen, doğallığı seven bir adam buldum:) Belki de saç boyasından anlayan, oje trendlerini, saç eklemelerini bilen adamlardan biri olsaydı, paçoz bulurdu beni. Lakin zaten ben o adamla yapamazdım ki. İki süslenirim hoşuna gitsin diye; bir yerden sonra devam ettiremem ki.

Ben size bakımsız gezin; salın kaşı, bıyığı demiyorum 🙂 Gerçekliğinizden, doğallığınızdan uzaklaşmayın diyorum. Mesela ben açık tenli olduğum için her zaman renkli ruj kullanırım; bu benim, herkes de bilir 🙂 Rujumu sürekli yenilemekten bıktığım için kalıcı olmasını önemserim. Bu konuyu Youtube kanalımızda işlemiştik: ‘Rujun hemen çıkmasın isteyenlere‘ videosunda. (seyredin:) Ama asla bizde bu boya küpü taktiklerini görmeyeceksiniz:

gununsozu guzellik makyaj

Kendini seven, beğenen, güvenen kadınlar; dünyanın ihtiyacı olan bu. Kendini makyajın altına gizleyen, kusurlarını örttüğünde kendine güvenen kadınlara değil.

zelfist-anahtarlı-imza-1-1024x173

zelfist emailleri sana da gelsin banner 2

1 Yorum

  1. Pingback: 'Kontür ve Strobing Nasıl Uygulanır?' Videolarından Seçtiklerimiz. | Zelfist

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zelfist > Motivasyon > #GününSözü: Zamane Güzellik Anlayışı Bana Uymuyor!