Motivasyon

#GününSözü: ‘Sıradan değilim, muhteşemim!’

Yazar:  | 

2a8e7b37721d57751f847e504de2c9a5

** Bu dünyaya sıradan olmaya gelmedim, müthiş olmaya geldim! * (awesome’u çevirmekte zorlandım: müthiş, harika, enfes diye çoğaltabilirim.)

‘Sıradan olmak kötü mü?’ kısmına takılmayan, cümlenin ikinci yarısı gelin bizi ilgilendirsin:) Siz kendiniz hakkında düşündüğünüzden çok daha iyisisiniz. İnsan en çok kendini kritik ediyor. Öz eleştirileri ile kendimizi yerden yere vuruyoruz. Beni çok derinden etkilemiş, Dove’un gerçek güzellik üzerine hazırladığı videoyu seyretmenizi rica ederim:

Aynaya bakıp iç sesimizin bize fısıldadığı eleştiriler: ‘Şu saçlara bak yosun gibi, göbeğimden nefret ediyorum. Kalçalarım ee maşallah’ gibi sözlerle kendimizi yerden yere vuruyor, bir türlü beğenmiyoruz. Saçımız güzelse burnumuz güzel değil, Belimiz ince ise, kalçamız geniş… Asla istediğimiz gibi değiliz. Bu kendimize söylediğimiz acımasız sözleri bize biri bize söylese peki? Ne hissederdik? İşte bunun üzerine bu video. Öz eleştirilerimizin sesi yükseliyor ve bir arkadaşımızdan bize verilen bir eleştiri olarak karşımıza çıkıyor. Öyle kalp kırıcı, öyle moral bozucu ki… Her ne kadar doğru olsa da, başkasına söylemeye çekinirdik kırarız korkusuyla. Ama kendimize söylüyoruz. Unutuyoruz çünkü değerimizi, kıymetimizi. Kendimizi üzmekte ne de cömertiz. Kendimize ettiğimizi kimseye etmiyoruz, aklımızdan geçse bile karşımızdakine kıyamıyoruz söylemeye… Ama kendimize? Vur yerden yere.

Ben de öyleyim, sen de öylesin.

Kendimize yaptığımız haksızlık değil mi?

Bu vücut ile ilgili kısmı. Peki karakterimize, huyumuza, suyumuza, kimliğimize? Bu acımasızlığı hak ediyor muyuz? Sıradan, vasat, değersiz, yeterince iyi değil hislerimiz biz değiliz. Bize ait olmamalı. Her ne isek o halimizle güzeliz. Sevgiyi, mutluluğu hak ediyoruz. Tekrar: Sevgiyi, mutluluğu hak ediyoruz. Güzeliz: içten ve dıştan! Aksi ile kendinizi yerdiğiniz anlarda tekrar edin 🙂

zelfist anahtarlı imza

Diğer #GününSözü  başlıkları

gunun sozu banner oklu

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *