Motivasyon

#GününSözü: ‘Yaptım Demek Mükemmelden İyidir’

Yazar:  | 

done-better-perfect

‘Yaptım diyebilmek, mükemmeli yapmayı beklemekten iyidir’

Tam tamına çevirisi olmadı, kelime eklemem gerekti ifadeyi netleştirmek için. Zaten kelimelerine takılacağımıza bize hissettirdiği anlama gelelim.

Siz de öyle misiniz sormak isterim: Ben bazen kafamda öyle büyütürüm ki bir işi, yapmaya kalkışmaktan cayarım. Bu bir kaç sebeptendir: Ya yaparken zorlanacağım için, ya önüme çıkacak problemlerle baş etmeyi gözüm yemediğinden, ya da ‘yeterince iyi’ olduğumu düşünmediğimden gelir bu his. Ve yapmamak daha kolayıma gelir. Ama vicdan? Sürekli dürter durur: yapman lazım! İkisinin arasında kalır insan.

Size bireysel örneğimi bu website üzerinden vereyim mi?

2007’den beri zelfist.com var. 2009’da tasarımını (o zamanın cool görüntüsüne paralel) güncelleyerek kuvvetlendirdim. Fakat yıllar geçtikçe, özellikle de 2012’den sonra websitenin yüzü eskidi, benim için de okuyucu için de heyecanını yitirmeye başladı. Senelerdir atmam gereken adım: tasarımı yenilemek, içeriği kuvvetlendirmek, duyurusunu yapmak ve relanse etmekti. Yapmadım: zor geldi, bir sürü bahane buldum, bazılarında haklıydım, bazılarını işime geldiği için kurmuştum. Favori bahanelerim arasında -kurban hissine yatkın olduğumdan- web tasarımcıları ile çalışmak zor: yapacağım diyor yapmıyorlar, sözlerini tutmuyor, verdikleri deadline’ları umursamıyor, riayet etmiyorlar. Bir tasarım yapacaklar, beğenmeyeceğim, sonra revize ver, düzeltmelerini bekle, olmasın, tekrar uğraş, zaman geçsin… Bunlar gözümde büyüyor ve bir türlü girişemiyordum. Çünkü zorlanacak, sorunlarla karşılaşacak, istediğim gibi olmayacak veya yeterince iyi olmayacaktı.

Bu bahanem website tasarımından logo tasarım, kartvizit ve sosyal medya görsellerine kadar uzanıyordu. Çarpın varyantları = çok bahanem vardı avucumda tuttuğum.

2015’in sonunda, hareket etmeye karar verdim. 2016 itibariyle hayata geçireceğim dedim. Uğraştım, didindim, 5 Ocak günü perdeleri açtım. Hala website üzerinde düzeltmek istediğim şeyler var. Mükemmel olmadı ama en azından oldu. Daha iyi olabilirdi ama en azından oldu. Şurası şöyle olsa, burası böyle olsası hiç bitmedi ve bitmeyecek. Bir şey gözümüzde büyüdükçe, mesele haline geldikçe adım atamama noktasına gelip kitleneceğimize; olabileceği kadar iyi ile kendimizi ortaya koymak çok daha akıllı, verimli ve cesur.

Benim hikayemde bu ‘yapmak mükemmelden iyidir’ sözü bu tazecik atılımda gerçekleşti. Dilerim size de hareket etmek ve istediğiniz bir şeyi yapmak, görmek, duymak, gitmek, söylemek için ilham verir.

zelfist anahtarlı imza

Diğer #GününSözü  başlıkları

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *