Motivasyon

#GününSözü: ‘Yapamazsın Diyenlere İnat; Yapın!’

Yazar:  | 

inadina yaptim

Hırslı biri misiniz? Ben öyleyim.

Kendime dair beklentilerim yüksek. Sürekli eleştiren, daha iyisini yapabilirdin diyen iç sesim susmak bilmez. Hakkını vermenin, başarmanın, daha da iyi olmanın peşinde hiç durmadan dinlenmeden koşarım ben. Bana yap de yapmam, yapma de yaparım. İnat da bu işin tuzu biberidir sonuçta!

Hani derler ya bir insanın istedikçe yapamayacağı şey yok. Ben buna inanıyorum. Şansını istediği şey yönünde zorlayanlardanım. Amerika’ya yüksek lisans için okumaya gittiğimde gördüm ki; lisansım da (ODTÜ) İşletme olduğu için bazı derslerimi zaten üniversitedeyken almıştım. Bu dersleri tekrar etmem demek, 1 dönem daha ek okumam demekti. Bu da $$$$ demektir! Hem bildiğim şeyleri tekrarlayarak vakit kaybetmemek hem de bir dönemin yükü masraftan yırtmak için allem ettim kallem ettim, alttan girdim üstten çıktım, 10 kere bölüm başkanlığına gittim, transcript’imi gözlerine defalarca soktum, konuştum, bekledim…. Ve okulun tarihinde ilk defa 4 dersi düşürülmüş öğrencisi oldum! Sonra da hakkını verdim ama 100 üzerinden 99 ile MBA’i bitirdim. (100 olacaktı da… 2 dersi kaçırdığım için bir hoca devamsızlıktan kırdı. Yapılır mı bu?!)

2006’da kurumsal hayatı geride bırakma sürecim kolay olmadı. Yo, ayrılış kararını vermek zorlamadı -da istediğim yeni sektör modaya geçmek zor oldu. Beni kenara çekip kendi işini yapmanın, girişimci olmanın zorlukları üstüne nutuk çekenim çok oldu. Yine de yoluma devam ettim. İş yapma umuduyla 10 proje gönderdim, 1’i gerçekleşti. Neden sadece 1 demedim — 20 gönderdim! İkisi olumlu döndü. Ha, o aldığım işleri de çoook uzun süre para kazanmadan tecrübe olsun, öğreneyim, gelecekteki işlerime yarar, network kurayım diye yaptım çoğunlukla. Eski kurumsal maaşımın %25’ini kazanıyordum yeni düzenimde. Maddi ve manevi çok zorlu bir süreçti benim için. Bu anlar fırsattı tepemde uçuşan ‘yapamazsın, çok zor, yol yakınken vazgeç’ diyenler için… Vazgeçmedim. Çalıştım, didindim, sabrettim, biriktirdim, tecrübelendim, insanlarla tanıştım, destek olanlar oldu, köstek olanlar oldu, hepsinden bir şey öğrendim.

Oldu.

Çünkü oldurdum.

Olamaz diyenlere inat!

Çok eğlenceli oluyor, siz de yapın. Yapamazsın diyenlerin suratına ‘Bekle ve gör’ demenin keyfini çıkarın. Umutsuzluğa düştüğünüz veya bir zorlukla karşılaştığınız anlarda başardığınızda onların suratındaki ifadenin hayalinden güç bulun. Değecek. Belki kolay olmayacak… ama değecek!

zelfist anahtarlı imza 2

Diğer #GününSözü başlıkları

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *