Motivasyon

#GününSözü: ‘Dünya Böyle Çünkü Sen Böylesin’

Yazar:  | 

dünya böyle çünkü sen böylesin

Hakkının yenildiğini mi düşünüyorsun, peki sen hak yiyor musun?

Sana sert çıkan patronuna mı içerliyorsun, peki sen herkese karşı nazik misin?

Trafikteki kaba adama sinirleniyorsun da, araba kullanırken sen nasıl davranıyorsun?

Buluşacağın arkadaşın seni ektiği için öfkeleniyorsun da, ondan görmeyi istediğin derece sen özenli misin arkadaşlarına?

Sevilmediğini mi düşünüyorsun, peki sen sevgi veriyor musun?

Hep karşımızdan bekliyoruz. Hep bir talep, hep bir isteme, hep bir beklenti… Ama iş kendimize gelince elimizi taşın altına koyuyor muyuz? Karşıdaki insanın da bizim gibi beklentisi olduğunu ve bizim ne kadar özenle onu karşılayabildiğimizi göz önünde bulunduruyor muyuz? Kendimizi düşündüğümüz kadar bunu düşünmüyor olduğumuzu gelin itiraf edelim aramızda.

Etrafımızda sarmalandığımız her şey bizim yansımamız. Ne buluyorsak ne ektiğimizdendir. Sevgi, saygı, özen, adanmışlık, hoş görü – hayattan ne bekliyorsan görmek istediğin; en başta bunun ta kendisi sen olmalısın. İsteyeceksen, dönüşmelisin. Sevgilim beni sevsin, özen göstersin, desteklesin, yanımda olsun. Peki sen onun yanında mısın sevgin, özenin, desteğinle? Sen örnek misin istediğin şeye? Paylaşmalısın değerleri. Üstüne düşeni yapmalısın. Değerleri; bunu istiyorum, şunu istiyorum diye arka arkaya sıralaması kolay! İş başkasından istediğin değeri ortaya koyup koymadığında yatıyor. Aşk isteyen bir dönsün baksın: Sevgisini vermeye açık ve hazır mı? Kalbini açması ile gelebilecek kırıklığa da mutlulağa da razı mı? Başarı isteyen bir dönsün baksın: Özverili çalışmaya, biçene kadar ekmeye hazır mı? Olası haksızlıklara, hayal kırıklıklarına, zorluklara, bir o kadar da tatmin ve gurura… Koydun mu kendini bunlarla ortaya? Acısı, tatlısı diyerek çıktın mı yola? İşte o zaman nasip sana daha yakın. Bir özveri var, ideal var, istek var, örnek olmak var, baş koymak var. Hayat kendini cesaretle ortaya koyanı ayrı bir yere koyuyor bence.

Kendi aşk ve iş hikayemde, yol aldığım patikada çok şahit oldum buna. Yanıp tutuşan bir heves, arkasından bir tutam hayal kırıklığı, toparlayıp tekrar şaha kalkmak, al sana bir tökez, daha fazla cesaret, zorlandıkça açılan kapılar, vaadinin arkasında durmak, özgüvenli adımlar, kendini açmak ve gelen her şeyi iyisiyle kötüsüyle kabul edip devam etmek: hayalini yansıtmak, olmak istediğini yaratmak.

Herkes kendi patikasında yolcu. Yolunda sevgi, özen, destek, aşk, tutku, başarı olsun istiyorsan, istediğini ilk önce sen hayata sunarak atsan önündeki adamı? Bak bakalım hayat sana geri ne hediye ediyor? Denemeye değer değil mi?

img_6149.jpeg

Diğer #GününSözü  başlıkları

gunun sozu banner oklu

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *