Motivasyon

#GününSözü: ”Sıradan olmak sıkıcıdır!”

Yazar:  | 

Marilyn-Monroe-being-normal-is-boring

‘Normal olmak sıkıcıdır’

Marilyn Monroe öyle dediyse öyledir.

Dünyanın gelmiş geçmiş en seksi kadınının bildiği bir şey olsa gerek. Keza kasabalı Norma Jeane Mortenson’dan Hollywood starı Marilyn Monroe olmaya giden yolda kendisinin sıradanlığı seçmemiş olduğu şüphesiz.

Norma olmak ve Norma kalmak daha kolay, bilinen, hali hazırda, güvenli olduğu için öyle kalmayı seçmek X hayata cesurca bir adım atıp, farklı davranmayı ve olmayı göze alıp, tüm zorlukları yılmadan aşıp, önyargılara, algılara kulak vermemek kolay olmasa gerek. Yaşamı milyonların gözü önünde yaşamak, her zaman güzel gözükme zorunluluğu, sürekli film çekerek revaçta kalma gerekliliği… Kolay olmasa gerek öyle değil mi? Herkesten bir adım öne çıkmanın bedeli var.

Peki, hangimizin bu bedeli ödemeye cesareti var?

Türk toplumunda büyüklerden küçüklere aktarılan: ‘mütevazı ol, ben deme, kendinden sürekli bahsetme’, ‘sivrilik yapma’, ‘göze batma’ ile büyümüş bir nesil olarak ayrışmak ve farklı olmaya cüret etmek kolay çıkmıyor maalesef.

Sadece Türk’lere ithaf ediyor gibi algılanmak istemem. Bu Japon toplumunda da var mesela. Bir özdeyişleri var: ‘Protruding nail will be hammered / sivrilen tırnak törpülenir’ (törpü yumuşak bir çeviri oldu, çekiçlenir demek kalemimden geçmedi)

Bütün bu baskıların içinden sıyrılmak, öne çıkmak kolay olmasa gerek. Lakin düşündüğünüzde ismini bildiğiniz herkes (en başta Mustafa Kemal Atatürk… Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Michael Jackson, Madonna, Barack Obama, Orhan Pamuk ve binbir örnek) buna cesaret etmiş olanlar.

Normal olmak kötüdür demiyorum. Böyle keskin sözler söylemek bana ait bir değer değil. Sadece demek istiyorum ki yaptığı işle, attığı imza ile sürüden ayrılma cesareti olanların ismini tüm semt, ülke, dünya biliyor. Yazdıklarımdan amacım sıradanlıktan çıkmaya cesaret edenlere dikkat çekmekti; illa yıkın kuralları, yanınızdakinden farklı olun; doğrusu bu; demek değil. Herkes ne seçiyorsa onu yaşıyor. Bunu hatırda tutmak lazım.

zelfist anahtarlı imza

Diğer #GününSözü başlıkları

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *