Motivasyon

#GününSözü: ‘Olmadığımız İnsanlar Olmak’

Yazar:  | 

Gelin, eğri oturup doğru konuşalım. Instagram’da veya Facebook’ta (ve tabii ki şimdinin modası SnapChat’te) o an ki içinde bulunduğunuz anı daha ‘süsleyip, çekici hale getirip, cool’luk katma’ çabanız olmadı mı? Oldu. Senin de, benim de, yan masadakinin de.

Ne için peki?

Her ne yaşıyorsak, ondan daha iyisini yaşadığımızı yansıtmak için… Yansıtmak çünkü gerçektekini biz biliyoruz ama karşıya yansıyanın farklı olmasını istiyoruz. Ve gerçeklikle bu şekilde oynuyoruz.

instagram expectation reality

Yemek önünüze geldiğinde, tadına bakmak için heyecanla çatala değil, telefona eli gidenler… Erkek/Kız arkadaşına göndermek istediği ‘mesajı’ Facebook yer bildirimi veya Instagram’dan kinayeli bir alıntı ile gönderenler… Güzel bir anı yakaladığında o anı sonsuzlaştırmak için değil de Facebook’ta paylaşmak için fotoğraflayanlar… O andan sonraki dakikalarını en doğru filtreyi seçmek için harcayanlar… Biz yani 🙂 sen, ben, o, biz, siz, onlar: Hepimiz 🙂

Göz ardı ettiğimiz ne biliyor musunuz? Başkasına göstermek için sarf ettiğimiz o dakikalarda; an, kar tanesi gibi eriyerek parmaklarımız arasından akıp gidiyor. Bu anları başkasına hava atmak için harcamak demek: Benim yaşadığımdansa, başkasının görüp de benim ne yaşadığımı düşündüğü daha önemli demek. Oww zor bir cümle oldu. Bir de şöyle diyeyim: Hayatımın, başkasının gözünden bakıldığında, benim gördüğümden daha güzel gözükmesini istiyorum. Yalan mı?

 

Youtube’da karşıma çıkan bu video, evet abartmış durumu ama gerçeklikten de çook çook da uzaklarda sayılmaz 🙂

En çok da spor salonundaki sahneye güldüm… 🙂

Oyunun kuralları belli: Eğleniyormuş gibi yansıt, en bakımlı halini, en sıradan anınmış gibi göster, özel bir restoran yemeğini günlük menünmüş gibi tanıt, hep gül, gez; hayat sana güzel dedirt… Sağlıklı besleniyor gözük, en uzun kilometreyi sen koşmuşsun gibi yap; spor salonunda aynadan kendini çek; en havalı mekana herkesten önce sen check in yap, şirin bir köpek gördüğünde kap fotoğrafını çek (sakın bu fırsatı kaçırma, pişman olursun:) Alt tarafı kahve tozu, sıcak su ve sütten yapılan latte’ni dünyanın en önemli içeceğiymiş gibi fotoğrafla… Çünkü kahve keyfi yazman lazım altına… Hahaha, sanki asrın icadı? Yahu sıkılmadınız mı?

Biz bir keresinde bir arkadaşımla sırf meraktan ‘Cihangir’de arkadaşlarla kahvaltı keyfi’ nedir yahu? Yazanlar nasıl bir keyif yapmaktadır diye merak edip, hiç üşenmeden kalkıp bir Pazar sabahı Cihangir’in meşhur ‘kahvesine’ gitmiştik! 🙂 Eğlencesine:) Simitçi amcadan simit, kahveden de çay söylüyorsun, sağda solda sanatçı… Bu işte. Hmm, gerçekten çok keyifli.. Eşsiz bir an 🙂

Bir de şu var, ona ayrı hastayım. Sofraya yemekler gelmiş, tam dalacaksınız… Hooop masayı tepeden fotoğraflamak isteyen bir arkadaş çıkıyor. Dur, dur, dokunma; bir fotoğraf çekelim… Yaw! Ayağa kalkar, telefon elinde, olabildiğince tepeden çekmek istediği için kamerayı da göremez tam, dikildikçe dikilir. Kardeşim çekeceksen çek, yutkuncuk geçireceğim! Masaya geri dönüldüğünde: AAa, yemek soğumuş! @@>£$>½#£½

En beter durum ise: Yaz geldi!! O halde girsin ayak parmakları, dizler kadraja. Havuz kenarındaki kokteyl bardakları için hazır mıyız arkadaşlar? Happy hour’da çılgınlar gibi eğleniyoruz karelerine… ”Bana bir Mojito ve bol renkli bir instagram filtresi lütfen!” Alaçatı mekanlarının ve Bodrum beach’lerinin ezeli check-in yarışı… Bundan sonrasını şehirde kalanlar düşünsün! 🙂

Özünde bence şu var:  İnsanımız yaşamaktansa göstermeyi seviyor. Aslında ne yaşadığını göstermiyor; gösterdiğini yaşıyor olmak istiyor. 

Uzun sözün kısası: Instagram filtresinde harika gözüken hayatlara iç geçirmeyin. Facebook’ta gördüğünüz en havalı bara check-in’lerle kendinizi yarıştırmayın. ‘Vay, be; hayat ona güzel’ demeden önce düşünün; sizce o ‘günlerim böyle geçiyor’ şeklinde siz yansıttığı gerçekten hayatı mı? Yoksa hayatı olarak düşünmenizi istediği film seti mi? (bu film seti kısmınımda kalalım; başka bir yazıda buradan devam edeceğim)

[sg_popup id=”4″]zelfist-anahtarlı-imza-1-1024x173[/sg_popup]

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *