Motivasyon

#GününSözü: ‘Ne İstemediğini Bilmek’

Yazar:  | 

gununsozu ne istemedigimi biliyorum

Aşk, iş, aile, arkadaş ilişkileri… Bir yerde döner dolaşır hayat, isteklerini, beklentilerini sorgulatır. İtiraz etmek, ‘bana böyle davranamazsın, kendine gel!’ diye silkelemek istersiniz birilerini. Size böyle davranamaz. Bazen bize yapılmamasını istediğimiz şeyleri, yapılmasını istediklerimizden daha kolay tanımlarız.

Benim 20’li yaşlarım ne istemediğimi keşfederek geçti, 30’larımda anca sindirdim ne istediğimi. Kastım iş hayatı, arkadaşlıklar, aşk konularında. ‘Bana bunu yapmasından, böyle davranmasından hoşlanmıyorum.’, ‘buna dur demem lazım’, ‘hayır, bana bunu yapamazsın’… Sonrasında ise ‘ben bunu istiyorum ve aşağısı ile tatmin olacak değilim, kabul etmiyorum.’ diyebilmek noktasına geliyor insan. Patika (bence) ne istemediğinin netleşmesi ile ortaya çıkıyor.

Örneği iş hayatından vereyim: 2 basamaklı yaşlarımda iş hayatımın sevdiğim ve sevmediğim yanlarını deneyimledim. Müdürümün olmasından, 9-6 çalışmaktan, ofis dedikodularından, birilerinin başarımı çalmasından, politik iş ortamından hoşlanmıyordum.

3 basamaklı yıllarımda; moda konusunda bilgimi ilerletmekten hoşlandığımı, 20’li yaşlarımda aklıma bile gelmeyecek şey: eğitim vermekten müthiş mutlu, gururlu ve tatmin olduğumu, nasıl bir adamı hayatımda istediğimi, insanların bana davranışlarında istediklerimi ve sineye çekmeyeceklerimi, beklentilerimin limitlerini keşfettim. Hiç bilmediğim bir yanım gün yüzüne çıktı: Yazmak! Kafamdakileri anlatacak kelimeler seçmeyi çok seviyorum. Öncesinde hep Excel, PowerPoint başındaydım ben. (Özgeçmişime dair detaylar) Artık ‘Word’ insanıyım! -demek istediğimi anlatabildim mi?:) – Anladım ki, ben okumaktan, öğrenmekten, (anlatarak ve yazarak) aktarmaktan hoşlanıyorum. Ve hayatımı devamında bunun üzerine kurdum. Okuyor, öğreniyor, aktarıyorum: işte bu sayfalarda ve verdiğim eğitimlerde, konuşmacı olduğum seminerlerde. Müdürüm yok, 9-6 çalışmıyorum (20’lerimde idrakına vardığım ‘istemediklerim’). Ne oldu; her gün kendi işimi yapmanın sorumluluğuyla uyanıyor, kendi motivasyonumdan kendim sorumlu oluyorum. Bilgisayar sabah açılıyor, gece yarısı kapanıyor. Ama bu: İstediğim için!

İstemediklerimi bilmesem bu noktaya gelmem çok zordu. Bu sebeple demek isterim ki; istemediklerinizin karşınıza çıkmasından rahatsız olmayın, sizi istediklerinize götürüyor demektir. Olumsuzluğun en değerli olumlu yanı bu belki de 😉

zelfist-anahtarlı-imza-1-1024x173 [sg_popup id=”4″]zelfist emailleri sana da gelsin banner 2[/sg_popup]

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zelfist > Motivasyon > #GününSözü: ‘Ne İstemediğini Bilmek’