Motivasyon

#GününSözü: Cesaret Korkusuz Olmak Mıdır? Yoksa…

Yazar:  | 

gununsozu zelfist maya angelou

‘Rağmen’ kelimesi beni çok düşündüren bir kelimedir. Öncesinde gelen cümle veya sıfat her ne ise onu çöpe atar ve sonrasındakinden alır gücü. ‘Korkuya rağmen hareket etmek’ mesela. Kişisel Gelişim eğitimi olan ve beni derinden etkileyen, Summit’te bunu bizzat yaşadığım bir deneyimim oldu: Ateş Yürüyüşü Yaptım! Paylaşmak isterim sizinle…

1000 derece ısıda korun üstünde yürüdüm. Öyle hop diye zıplamak falan değil. 6 metre, 8 adım. Ateşi bizzat biz yaktık, 4 saat yandı odunlar, sonra söndürüldü ve korları bu 6 metrelik patikaya döşendi. Biz patikanın sağında ve solunda duruyorduk. Öyle sıcak vuruyordu ki yüzüme, yutkunuyordum ‘nasıl yapacağım ben bunu?‘ diye. Arkadaşlarım tek tek yürümeye başladılar ve hepsi başardılar. En sona ben kaldım. Düşünün 30 kişisiniz, 29’u yürümüş. Siz sonuncu kalmışsınız ve o ilk adımı atmaya cesaretiniz yok.

Hayatımda en korkuyla yüzleştiğim anlardan biriydi. Hangi ülkeden hangi kültürden insana sorsanız der ki: Ateş yakar. Yanarsın. Biz ise ‘yanmayacağım’ inancı ile yürümeye adamışız kendimizi. Bütün bildiklerime, genetiğimden gelene, her şeye ters bir durum.

O ilk adımı atmak.

O ilk adımı attıktan sonra diğer adımlar peşi sıra geliyor. Artık dönmek yok, sonuna kadar gideceksin ve bitireceksin. Sanki gittikçe daha kolay geliyor, adımlar hafifliyor. Ertesi gün yürüdüğüm patikaya dönüp baktığımda ve salim kafa ile adımlarımı sayıp 8 olduğunu gördüğümdeki şaşkınlık mutluluk ve gururun karesidir bu:

summit ates yuruyusu

Asıl sadede şimdi geliyorum. Tüm bu deneyimin bana en dokunan anına: Süreç bittiğinde, evet ben en son yürüyendim. Bir araya toplandığımızda eğitmenimiz Tony (Wiseman); ‘Aslında en cesur olanınız ilk yürüyen değil, son yürüyendir’ dedi. Gözlerim bir anda fal taşı gibi açıldı, benden bahsediyordu. Sözüne devam etti: ‘... çünkü en çok korkmuş olan odur. Ve ona rağmen yürümüştür.’ Benim o, ben, evet! İşte bu yüzden Maya Angelou’nun bu özlü sözünün ve de ‘rağmen’ kelimesinin benim için anlamı büyük.

Daha önce aldatılmış olmama rağmen, yine güveneceğim

Kalbimin kırık olmasına rağmen, yeniden seveceğim

Tatsız deneyimlerim olmuş olmasına rağmen, tekrar deneyeceğim.

Korkuma rağmen, bu işe girişeceğim.

Sevgime rağmen, bu ilişkiden gideceğim.

Rağmen’in gerisinde bırakmak istediğiniz, her ne ise… bu yazı ona gitsin!

[sg_popup id=2]

Diğer #GününSözü Başlıkları

zelfist zehra elif zevulun

zelfist emailleri sana da gelsin banner 2

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *