Motivasyon

#GününSözü: ‘Korku Öfkeye, Öfke Nefrete, Nefret…’

Yazar:  | 

fear leads to anger gununsozu jedi yoda

İçinde olduğumuz günlerde, ruhumuz, kalbimiz, her hücremiz acıyorken; ne hakkında konuşacağını seçmek çok zor. Facebook’ta ‘İyiyiz, bize bir şey olmadı’ demek bile insana kendini suçlu hissettiriyor sözü dolaşıyor. Ülkemizde, dünyamızda, dört bir yanımızda o kadar çok kötülük var ki… İnsanın içini korku sarıyor. Korku öfkeye dönüyor, öfke ise nefrete ve nefret de acı çekişe! Star Wars’un bilge kimliği, Master Yoda’nın sözüdür.

Bu duygu zinciri, ıstıraba dönmeden nasıl kırılır? diye düşünüp duruyordum. Bu dizgide en çok içimi huzursuz eden: Nefretin karanlık gücü! Korku ile öfkeden sonra duygunun ıstıraba bağlandığı son köprü nefretten geçiyor – bu yüzden çok kritik. Nefret kadar zararı şiddetli bir duyguyu insan içinden nasıl atabilir? Aklımda bunlar dolaşırken karşıma bu video çıkmıştı.

Acısı büyük bir baba, kızını öldüren seri katile: Bu mahkemedeki çoğu insan senden nefret ediyor. Ben onlardan biri değilim. İnandığımı gerçekleştirmek kolay olmadı ama Tanrı’nın yapmamızı istediğini yaptım ve seni affettim.diyor. Ondan önce kendisine ‘cehennemde yansın, acı içinde gebersin’ gibi sözler söyleyen diğer kişilere duygusuzca bakan katil, affedilmenin verdiği sarsıntı ve maktulün babasından gelen bu bilge sözler karşısında göz yaşlarına boğuluyor. Ağlatan nefret değil, bağışlanmak. Nefret, kolay olan çünkü doğamız bizi ona sürüklüyor. Zor olan bir adım ötesine geçmek: Istırap ve acıyı körükleyen nefretin parçası olmamayı seçmek. Kolay değil, hiç kolay değil. Kötülüğe kötülükle cevap nasıl verilmez, nasıl nefret yönetilir de kötülüğe değil de affetmek ile iyiliğe çevrilir – bilmiyorum. Keşke bilsem ve keşke bilsem de paylaşabilsem.

Bu yazıyı yazmak benim için çok stresli oldu. Yanlış anlaşılmaktan endişe ediyorum: Hadi affedelim can alanları, masumları katledenleri’ demeye geldiğini düşünürseniz yazdıklarımı diye. Böyle bir düşüncenin benim kalbimden çıkmayacağını bildiğinize eminim. Ama konu o kadar hassas ki… Biz acının en son halkasına ağladığımız o ıstırabın eşiğindeyiz. Bu zincirin hangi halkası kırılsa da ıstıraptan yürekler kurtulsa? Bunun için ne gerekir, doğrusu nedir? Kötülüğün yer almadığı, sevgi, hoşgörü, barış ve dürüstlüğün olduğu bir dünyanın ütopyası bendeki sadece.

Diğer #GününSözü  başlıkları

zelfist anahtarlı imza gunun sozu banner oklu

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *