Motivasyon

#GününSözü: Konuşma, Aklı Kullanma Sanatıdır!’ – Eflatun

Yazar:  | 

gununsozu eflatun konusmak zelfist

Konuya direkt gireceğim: Hani zevzek zevzek konuşan insanlar vardır ya… Boş konuşmalarıyla gürültü yaparlar. Sinek vızıltısı kadar değeri yoktur söylediklerinin. Ortaya koyduğu kendi bu kadardır işte. Öyle boştur ki gürültüyle doldurmaktır çabası.

Halbuki konuşmak; Bildiklerinin sentezini yapmak, düşünceni, fikrini şekillendirmek ve karşıdakine kelimelerle, ses tonunla, mimiklerinle, vücut dilinle aktarmaktır. Konuşmanın yanı sıra dinlemek, karşıdakinin görüşünü algılamak, değerlendirmek, yorumlamak ve fikrini beyan etmektir.

mustafa kemal ataturk kultur

Önderimizin kültür anlayışı ile bugünün kültürel birikimi ve bunu yansıtışı arasında dağlarca mesafe var. Ne yazık ki, bir çok konuda olduğu gibi. Bugün; kitap okuyan, hobisi olan, kendini eğiten, geliştiren, daha iyisi olmaya çalışan, okuyan, dinleyen, değerlendiren, manalı sohbetler eden o kadar az insan kaldı ki.

Son zamanlarda boş muhabbetler ve geyikle geçen uzun saatlerle benim arama bir mesafe girdi. Zaten zaman değerli ve az; bunu da haybeye harcayamayacağım. Elbette uyuz gibi yaşamaktan bahsetmiyorum; pek tabii ki gülüp, eğlenip, geyik yapacağım:) Ama günümü doldurmak, vaktimi geçirmek sebebiyle değil. Zaten günümü meşgul kılacak bir sürü sebep var: boşluk yok ki, o boşluğu doldurmaya çalışayım laga-luga ile.

Bugün atarlıyım evet 🙂 Boş boş konuşan insanların vaktimi çalmasına, kafamı doldurmasına tahammül edemiyorum çünkü. Sizde durum nasıl?

Diğer #GününSözü  başlıkları

zelfist-anahtarlı-imza-1-1024x173 gununsozu quote of the day quotes

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *