Motivasyon

#GününSözü: ‘Kıyaslamak – ah o kıyaslamak yok mu?!’

Yazar:  | 

kiyaslamak gununsozu

Dünkü #GününSözü’nde Leonardo di Caprio’nun ‘asla pes etmeyen’ duruşuna saygımdan bahsetmiştim. Sonunda ‘kazanan’ oluşundan.

Bugün ise bundan önceki 6 adaylığı boyunca başka kazananları alkışlamak zorunda kalışından bahsetmek istiyorum. O adayken ve başka bir adayın kazanan olarak ismi anons edildiğindeki üzüntüsü ve hayal kırıklığına rağmen onu alkışlaması… O an insan ister istemez düşünür ya: Niye ben değil? Onun benden nesi fazla? Sorgulamaya başlamaz mı insan?

Başımıza ne geliyorsa bu kıyaslamadan geliyor. Hoşlandığımız biri başka birisiyle çıkmaya başlayınca: Neden ben değil, benim neyim eksik? O benden güzel mi? O salakta ne buldu? ilk önce kendimize, sonra en yakın kız arkadaşlarımıza söylediğimiz bu değil mi?

Eğer bir şey istediğimiz sonuca varmazsa, sevinen biz değil, üzülen biz olursak; ilk yaptığımız şey kendimizi kıyaslamak değil midir?

Özellikle seçtim bu kedi görselini. Her kedi farklı, tekinin rengi güzel, tekinin gözleri, teki şirin, teki uyanık. Hepsinin ayrı bir özelliği var ve bu özellikleri ile özel ve güzeller. Yanımızdaki kedi için neden onun gözleri yeşil de benimki sarı demeye başladığımızda çirkinlik geliyor her şeye. Kendimizi beğenmemekle başlıyor, yetersizlikle serpiliyor, kıskançlıkla zirve yapıyor. Bu zincir kıyaslamaktan filiz alııyor.

Ah bir bırakabilsek, ah bir ayırabilsek; bizim güzelliğimiz, özelliğimize sevgi duysak, diğerininkine ise saygı. Bu kırmızı gözlükten böyle bakabilsek. Ne kadar pembe gözükür dünya oysa!

Krımızı gözlüklere gitsin bugünün sözü, etrafa kıyaslamadan bakabilmeye 🙂

zelfist-anahtarlı-imza-1-1024x173 gunun sozu banner oklu

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *