Motivasyon

#GününSözü: Kırılganlık ve Güç * Kim Daha Büyük?

Yazar:  | 

#GününSözü’nü yazmayı çok özledim, lakin 10 gün geçti ancak yazabiliyorum; çünkü hiç tadım yoktu elimin yazmaya gitmesi için. Hala burnumun direği sızlıyor, göz pınarlarıma yaşlar doluyor, Kokiş’in yokluğunu bir türlü sindiremedim.

Kimi diyor ki: ‘Evet, tabii o da can, üzülmemek mümkün mü? Ama Allah daha büyük acılardan korusun, kendinizi bitap etmeyin…‘ İşte bu, tam da bu; yüreğime kül serpeceğine, sevdiğimi kaybetme korkuma körükle gidiyor. Minicik kedime bile böyle üzülüp, kendimi paraladıysam… hiy. Düşünmek bile istemiyorum.

Bazen hayatın ta kendisinden korkar buluyorum kendimi. İnsanların baş etmek zorunda kaldığı acılara bakıyorum, sonra kendi dertlerime. Dev ile cüce gibiler… ama bana sorsan benim cüce dert; kafamda bir dev. Üzüldüğüm, ağladığım, ağırlık olarak omzumda, kalbimde taşıdığım dertlere bakıyorum da; sanki arkadan gölge vurmuş gibi. Gerçekte minicikler ama kapıdan süzülen ışığın duvara gölgesi düştüğünde dev gibi gözüküyorlar. Bu cümlelerimi bir psikolog okuyorsa; demiştir ”Ah kadıncağız depresyonda ama yazık, haberi yok’‘ Haberim var, sağolun 🙂

Kendi sepetimdekilere bakıyorum; gün boyu yanımda taşıdığım tasalara, korkulara, kalp ve hayal kırıklıklarına… Sonra sokakta karşıma dilenci çıkıyor, ihtiyaç sahibi birine denk geliyorum, musalla taşında sevdiği ile vedalaşanı görüyorum, haberlerden şehitlerimizi duyuyorum. Kahroluyorum. Benim elimdeki sepete ne kadar şükran duyarlardı. Utanıyorum. Ah şimdi de utanç ekleyelim sepete; şu ‘yetersizlikleri’ biraz sağa itelim, boşalan yere utancı koyalım, üstünü de kırılganlıklarla örtelim. Misss.

Bu yazının hisleri kalbimde köşe bucak depreşip duruyor, beynim ise ona kelimeler arıyorken, bu görsel karşıma çıktı. Bir geyik: Aslında güçlü, kaslı bir beden, tehlikeyi, riski göze alan, cesur bir yürek, naif bir yapı, zarif bir görüntü… Bu karmaşıklığın dışa vurumu: naif çiçeklerle bezeli geyik boynuzları.

 geyik gunun sozu

Halbuki bir arada ne kadar güzel değiller mi: Kırılganlık ve Güç. Korku ve Cesaret, Risk ve Güven… Bence bizde de öyle. Sadece birini değil, diğerini de yanında taşıdığımızda, anlamı var. Korku olmasa cesaretin değeri kalır mı? Risk olmasa güvende olmanın kıymeti bilinir mi?

Brene Brown’un milyonlarca kişi tarafından seyredilmiş efsane bir TED konuşması vardır: Kırılganlığın Gücü. Düşünceler kafamda şekillenince açtım tekrar onu seyrettim. Sizinle de paylaşıyorum, seyretmenizi dilerim. Türkçe alt yazı seçeneği de var:

Bana en çok dokunan sözü ile bitirmek istiyorum yazımı: ‘Seni güzel yapan şey, seni kırılgan yapan her ne ise o’

gununsozu vulnerability brene brown ted talks

Unutmayalım! U[sg_popup id=”4″][/sg_popup]nutana hatırlatalım;

zelfist-anahtarlı-imza-1-1024x173

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zelfist > Motivasyon > #GününSözü: Kırılganlık ve Güç * Kim Daha Büyük?