Motivasyon

#GününSözü: ‘Keyif X Sorumluluklar’

Yazar:  | 

gununsozu keyif sorumluluklar

Sanırım hayatın ideal kombinasyonu: Hem olumlu düşünmek hem de gerçekçi olmak. Bakmak, görmek, algılamak ama bunu drama çevirmektense olumlu perspektiften değerlendirmeye öncelik vermek. Müthiş bir denge olmaz mı? Bir yandan hayatın bize sunduğu iyi yanları görürken, bir yandan da gerçekleri yadsımamak. Sorumluluk ile keyif arasındaki o mükemmel dengeyi kurmak! Ah o denge! Söylendiği kadar kolay olsa keşke 🙂

Hayatımın kitabı olan Paulo Coelho’nun Simyacı’sından bu hikaye tam da bunun yol haritası:

Eski zamanların birinde bir adam hayatın anlamının peşine düşmüş. Bulduğu hiçbir yanıt ona yeterli gelmemiş ve başkalarına sormaya karar vermiş. Köy, kasaba, ülke ülke dolaşmış… Tam umudunu yitirmişken bir köyde konuştuğu insanlar ona: ”Şu karşı ki dağları görüyor musun, orada yaşlı bir bilge yaşar istersen ona git belki o sana aradığın yanıtı verebilir”demişler. Çok zorlu bir yolculuk sonunda bilgenin yaşadığı eve ulaşmış adam. Kapıdan içeri girmiş ve bilgeye hayatın anlamının ne olduğunu sormuş.

Bilge: “Sana bunun yanıtını söylerim ama önce bir sınavdan geçmen gerekiyor.” demiş. Adam da kabul etmiş. Bilge bir çay kaşığı tutuşturmuş adamın eline ve içine de silme zeytinyağı doldurmuş.
”Şimdi çık, gez ve 1 saat sonra buraya dön” demiş ve eklemiş: ”Yalnız dikkat et, kaşıktaki zeytinyağı eksilmesin, eğer bir damla eksilirse cevabı söylemem.”

Adam, gözü çay kaşığında, 1 saati geçirip gelmiş. Bilge: “Evet, kaşıkta yağ eksilmemiş, aferin. Peki bahçedeki güllerimi kokladın mı, salonumdaki ziyafetten tattın mı, evin içini dolaştın mı?Adam şaşkın! ”Ben zeytinyağını dökmemek için kaşıktan başka bir yere bakmadım ki, hiç birini görmedim, tatmadım, koklamadım.”
Bilge: ”Şimdi geri gideceksin ve kaşık yine elinde olacak. Güzellikleri gidip, görmeden dönme” demiş.
Adam tekrar bahçeye çıkmış, gördüğü güzelliklerle büyülenmiş, ziyafete katılmış ve aç olan karnını doyurmuş, evin içinde hayranlıkla dolanmış ve bu 1 saati doya doya, keyifle yaşamış.

Geri geldiğinde bilge, adama “Nasıldı?” diye sormuş. Adam gördüğü güzellikler karşısında büyülendiğini anlatmış. Bilge gülümsemiş ve kaşıktaki yağı sormuş. Adam bir bakmış kaşıktaki yağın yerinde yeller esiyor. Gezerken, keyif yaparken, kaşığa dikkat etmeyi unutmuş.

İşte o zaman bilge demiş ki:
” İşte sana verebileceğim tek nasihat budur. ‘Mutluluk, dünyanın tüm güzelliklerini görmek ama kaşıktaki zeytinyağını unutmamaktır!’

zelfist anahtarlı imza

[sg_popup id=2]

zelfist emailleri sana da gelsin banner 2

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *