Motivasyon

#GününSözü: Kendi Gücünden Şüphe Edene…

Yazar:  | 

diane von furstenberg quote doubt power

Diane Von Furstenberg New York Moda Haftası kapsamındaki defilesini New York’taki Genel Merkezi’nde düzenledi. Ve modeller duvardaki bu ‘Gücünden şüphe edersen, gücüne güç verirsin’ yazısının önünden geçerek yürüyorlardı.

Diane Von Furstenberg daima kadınların gücüne inanan, pozitif ve ilham veren bir kadın. Gençliğindeki en büyük dileği de böyle güçlü bir kadın olmakmış. Ne mutlu ki, öyle.

Bu söz beni etkiledi çünkü çok doğru yerden vuruyor insanı. ‘Yapabilir miyim?’ sorusuna ‘ya yapamazsam?’ sorusuyla cevap veriyorsanız, işte o zaman bedene zehri zerk etmiş oluyorsunuz. Sonrası ise yamaç aşağı geliyor: ‘Zaten sen neyi becerebilirsin ki, ne zaman yaptın ki şimdi yapasın, korkaksın, aptalsın…’ bir sürü acımasız söz sessizce beynimizden ruhumuza akıyor. Ve bizi aşağı çekmekten, adım atamayacak hale getirmekten başka bir şey yapmıyor. Yapamayacağımızın şüphesine güç koymak tam da bu işte. Korkuyu körüklüyoruz.

Bir de buradan denesek halbuki: Gücü şüpheden alıp inanca koysak! ‘Yapabilirim, niye yapamayayım ki, onlar nasıl yapmış, ben yapmayacağım da kim yapacak, daha önce de yaptım, yine yapabilirim’ ve en güçlüsü: ‘yapabileceğime inanıyorum, ben de bu güç var!’

Size bir TED Konuşması önereceğim, kendinizi güçlü hissetmediğinizde bile beden duruşunuzla beyni kandırabileceğiniz üzerine. Beyin doğru duruşla kendini güçlü hissettiği duygusuna kapılabiliyor. Eğer öyle hissetmiyorsanız, gelin ‘kendimizi kandıralım’ 🙂 Yabancıların bir atasözü var: ‘Fake it, until you make/become it’ – Ta kendisi olana kadar taklit et!’ Taklit ede ede sistem bunu orijinal hali buymuş noktasına getiriyor. Bu gücü kullanın!

ted talk amy cuddy body language power poses

Seyretmenizi çok isterim: Amy Cuddy‘nin, dünyada 8,5 milyon insanın seyrettiği, 20 dakikalık ilham verici bir TED konuşması bu. İngilizce dinlemek istemezseniz Subtitles kısmından Türkçe altyazıyı seçebilirsiniz.

Diğer #GününSözü  başlıkları

zelfist anahtarlı imza gunun sozu banner oklu

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *