Motivasyon

#GününSözü: ‘Her nasıl hissediyor olursan ol…”

Yazar:  | 

Screen Shot 2016-01-23 at 13.22.07
** Her nasıl hissediyor olursanız olun: Kalkın, giyinin, kendinizi gösterin ve asla pes etmeyin.

Depresyonun kıyısında yüzen veya eşiğinden sıklıkla dönen biriyim. Belirtisi olarak bazen canım hiç bir şey yapmak istemiyor; yataktan çıkasım bile gelmiyor. Dışarıdaki tüm işlerimi boş verip, arkadaşlarımla yaptığım planları iptal edip, toplantılarımı ertelemek istiyorum. Evde ev haliyle takılmak bana o an en cazip şey olarak geliyor. Ve gittikçe bu bir sarmala dönüyor. Evden çıkmadıkça, bir şey yapmadıkça daha da çıkmayasım geliyor. Ev güvenli geliyor, yormuyor beni. Dışarının temposu, kaba insanları, trafiği, yorgunluğu bana zor geliyor, gözümde büyüyor. Onunla baş edecek hali bulamıyorum kendimde.

Bu sarmala düşmemek için işte bunu yapmak gerekiyor: Her nasıl hissediyor olursam olayım, yerimden kalkmam, kendimi ortaya koymam ve vazgeçmemem gerekiyor. Bunu yapacak bireysel motivasyonu bulmak güç olsa da zorlamak gerekiyor. Kendi kendinize yapamayacağınızı düşünüyorsanız, destek istemekte hiç utanılacak bir şey yok. Bu herkesin zaman zaman başına gelen bir durum. Sizi anlayabilecek, empati kurabilecek onca insan var ki. Arkadaşınızdan, eşinizden, sevgilinizden, ailenizden sizi yukarı çekmeleri konusunda desteklerini rica edebilirsiniz.

Bir diğer bende işe yarayan unsur da işte bu sözde geçen şu kısım: Kendini toparla, özen göster ve bakımlı olmaya geri dön… Saçını kestir, makyajına 15 dakika daha ayır, içinde iyi hissettiğin bir kıyafeti giymeyi seç, yeni açılan bir mekana git, güzel bir yemek ye, yaparken zamanı unuttuğun hobini yap: mesela benim bilardo çok kafamı dağıtıyor. Açıyı gözüme kestirir, atışı yaparken, topların birbirine vuruşu esnasında başka hiç bir şey düşünmüyorum. Bir de buz pateni; sonsuz beyazlık gözümü rahatlatıyor. Tüm dikkatin kayışında olmalı yoksa düşersin. Başka bir şey düşünmek imkansız. Fark ettim de amma abidik gubidik hobilerim varmış benim. Keşke resim yapmak gibi pratik bir şey olsaymış. Şu yeni moda mandala kitaplarından ve onlarca renkli kalem aldım, bir sayfanın 1/10’unu boyadıktan sonra sıkıntı bastı bıraktım. Keşke sabır bana bahşedilmiş bir özellik olsaydı.

İşte her ne ise sizin için; bir şey bulun ve oyalanın onunla. Mümkünse sizi dışarıya çıkartacak bir şey olsun bu. Kimisi için spora gitmek, yürüyüş  yapmak mesela… Ama sakın alışveriş değil!! Para harcamakla mutluluk alınabiliyor olsaydı keşke…

İyi hafta sonları!

zelfist anahtarlı imza

Diğer #GününSözü başlıkları

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *