Motivasyon

#GününSözü: Gidesi olanlara… Seyahat Etmek Üzerine!

Yazar:  | 

gununsozu dunya seyahat macera travel

** ‘Dünya bir kitaptır, seyahat etmeyenlerin sadece tek sayfasını okuduğu…’

Evvelsi gün bir arkadaşım Arjantin’e, bugün ise başka bir arkadaşım Avustralya’ya uçtu. Geçen sene Markafoni’den tanıdığım Hakkı Arıkan, tüm dünyayı gezdi: Bir ucundan bir ucuna! Facebook’tan onu takip etmek, duraklarını adım adım izlemek öyle zevkliydi ki! Avustralya’ya giden arkadaşım Ece, bir blog tutuyor: İçimdeki Gezgin, onu oradan takip edebilirsiniz 🙂

Üçü de kurumsal hayatta müdür pozisyonunda olan, yerleşik düzeni, sosyal çevresi olan insanlar. Bıraktılar. Tümünü. Geride. Ve bavullarını yapıp, kıtalarca uzağa gittiler.

Soruyorsunuz: Neden? ‘Ömrüm boyunca bunu istedim. Eğer bunu şimdi yapmazsam içimde kalacak’ diyorlar. Ne de iyi etmişler o zaman! Gitsinler, görsünler, dünya vatandaşı olsunlar, hiç tanımadıkları, dinleri, dilleri, gelenekleri ayrı olan insanların şehrinde uyuyup, kahvelerini içip, onların sokaklarında dolaşsınlar. Ne güzel değil mi? Hiç tanımadığınız bir kültürde nefes almak, alışmaya çalışmak: Yemeklerine, ritüellerine, el hareketlerine, mimiklerine, huylarına sularına, içtikleri çaya, ettikleri sohbete.. Hiç de kolay değildir. Ama bir kere yaptın mı, yeni bir yeri daha keşfetme heyecanı sarar insanı. Daha gezmek, daha görmek, keşfetmek.

Küçükken Barış Manço’nun seyahatlerini ekrana yapışıp seyretmez miydik? Sayesinde orada olmuş gibi olurduk. Ne de hoşuma giderdi! (Burcum Yay, gezmeye çok düşkündür. Yabancu kültürler, seyahatler onun ruhunda var. @zelfist’e ek olarak kişisel bir twitter hesabım var, adı: @gezesimvar Böyle olmama bu yüzden şaşmayın:)

O yüzden bu söze çok katılıyorum: Eğer yerinizde durur, keşiften yoksun kalırsanız, dünyanın güzelliklerinden sadece bir tanesine şahit olmakla kalırsınız. Hele de dünyanın binbir kültürü, yüzlerce ülkesi, binlerce şehri sizi çağırıyorken…

Diğer #GününSözü  başlıkları

zelfist anahtarlı imza gunun sozu banner oklu

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zelfist > Motivasyon > #GününSözü: Gidesi olanlara… Seyahat Etmek Üzerine!