Motivasyon

#GününSözü: ‘Endişelenmek, Sonuca Dair Hiç Bir Şeyi Değiştirmez!’

Yazar:  | 

endiselenmek gununsozu

İş yerindeki bir konu hakkında, ilişkinizle ilgili, olası bir hastalık sebebiyle endişelendiğimiz anlar öyle çok ki. Artık öyle kanıksamış durumdayız ki; endişe içinde olmamız, o stres, gerginlik bizi rahatsız etmez hale geldi. Hayatın parçası gibi görüyoruz: ‘Ee, böyle bir dünyada yaşıyoruz.‘ İyi güzel de böyle yaşamak zorunda değiliz. Ettiğimiz kendimize. Aklımda dolanan ama henüz hayatıma tam yerleştiremediğim düşünce: Endişenin sonuca dair hiç bir şey değiştirmediği – kötü hissetmemizden başka. Endişeli olduğumuzda dünyamızdaki her şey kötü gidiyormuş gibi ya da geri kalan her şey önemsizmiş gibi algılamaz mıyız? Ama gerçek bu değil, bu bizim görüş şeklimiz. Halbuki o endişe alanına rağmen, hayatımızda bir çok şey o anda iyi gidiyordur: ev, aile, arkadaşlar, sağlık, iş… Ama görmeyiz onları. Çünkü bize sıkıntı verendedir odağımız.

Madem endişeye balta vuramıyoruz, en azından hayatımızda iyi giden şeylerin önüne geçmesine ve geneli görmeyişimizi engellemesine müsaade etmesek. Evet bu durum var çözmem gereken desek ama diğer sahip olduğumuz özellikler, yolunda giden şeyler için şükranda kalmayı becersek!

Şu anda sizi endişelendiren bir şey varsa; vardır tabii, olmaz mı? Benim var, hem de bol kepçe 🙂 Endişeyi orada köküne kadar yaşıyor olabilirim, bu duygudan geçmek benim derdimi çözmemekle birlikte bugünkü mutluluğumu, hayatımda diğer iyi giden şeylere şükranımı bozuyor olabilir. Hedefim; bu duyguya girdiğimde bunu fark etmek, endişenin yayıldığı alanı kontrol etmek, yaşadığım sorunu tüm hayatıma mal etmek konusunda an be an dikkatli olmak. (‘bunu yapmaya çalışacağım’ demiyorum çünkü denemek diye bir şey yoktur: Yap veya Yapma)

Diğer #GününSözü Başlıkları

zelfist-anahtarlı-imza-1-1024x173 gununsozu quote of the day quotes

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *