Motivasyon

#GününSözü: ”En Güzel Söz: Henüz Söylememiş Olduğum Sözdür”

Yazar:  | 

en guzel deniz nazim hikmet

Bugün değerli şair ve yazar Nazım Hikmet Ran’ın doğumgünü: 15 Ocak. #GününSözü’nü bu sebeple Nazım Hikmet’ten geliyor.

Dizelerin gücüne dikkat ettiniz mi: ‘En Güzel’ – Günümüzde ne yaparsak yapalım ‘daha iyi olabilirdi’ diye kendimizi yerden yere vurduğumuz ‘En Güzel’in gücüne. Bu satırlardaki ‘En Güzel’in değeri gelecekte yatıyor. Hep ilerlememizi gerekli kılan gelecekte. Ümitte. hedefte, inançta. Gelecekte… Hep daha iyisi bizi bekliyor umudunda. Yaşanılan günlerin zorluğu düşünüldüğünde geleceğin hayallerine tutunmanın sihrinden güç almakta…

Ünlü satranç master’ı Bobby Fischer hakkındaki filmin (Pawn Sacrifice) bana düşündürdüğü bir konu vardı. Fischer’ın çocukluğundan itibaren hedefi Dünya Satranç Şampiyonu olmaktı. Ömrünü, gününü gecesini satranca adadıktan ve hırsla hedefine yürüdükten sonra dünya şampiyonu oldu. Ve film o noktadan sonra devam ettiği kısa sürede Fischer’ın çöküşüne değindi… Düşündürdü beni: Bir insan hayatının en büyük hayaline, kişisel menkıbesine ulaştıktan sonra ertesi sabah gözünü açtığında nasıl bir güne uyanır? Hedefini geride bıraktıysa, önünde onu heyecanlandırıp, hırslandıracak, her güne uyandığında ‘kendimi nasıl geliştirebilirim’ sorumluluğu yitip gittiyse; o insan ne yapar?

Bu dizeler de bana bunu düşündürüyor: İlerinin güzel hayallerine; denizine, çocuğuna, o kalbimizin değerlisine dair bitmeyen umutlarına, tükenmeyen düşlerine dayanıyor bugünün ayağa kalkma gücü. Kişi hiç bir zaman hayalsiz ve hedefsiz kalmamalı; hep daha güzel denizlerde yüzeceğine, en güzel günlerin onu beklediğine inanmalı ki her günü iyi de olsa zor da olsa alt edebilsin. Güç hayalinden, hedefinden, düşlerinden gelsin ve her yeni güne devindirsin onu!

zelfist anahtarlı imza

Diğer #GününSözü başlıkları

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zelfist > Motivasyon > #GününSözü: ”En Güzel Söz: Henüz Söylememiş Olduğum Sözdür”