Motivasyon

#GününSözü: ‘Düşmanların Mı Var?’

Yazar:  | 

winston churcill quote gununsozu zelfist

İnsanları karşımıza aldığımızda, kendimizi bazen rahatsız hissederiz: gruba uymayan, aykırı kalan. Belki de sevilmeyecek, sivri olarak görüleceğizdir. Bu her zaman kötü bir şey değil.

Siz bir kalabalık içerisinde, fikriniz farklı olduğunda, düşüncenizin arkasında durup kendinizi ortaya koyabiliyorsanız, -haklısınız, haksınız bunu koyun bir kenara – bu cesaretinize işarettir. Fikri için ayakta durmak hele de herkes farklı düşünüyorken, bir duruş sergilemektir ve bu her yiğidin harcı değildir. Bundan hoşlanacak ve hoşlanmayacak insanlar olacak. Belki de sırf ‘hoşlanılmayacak’ olduğunuz için susacak, ses çıkarmayacak, diğerleri gibi düşünüyor yapacaksınız. Bunu yapan öyle çok insan var ki.

Size bir deneyden bahsetmek isterim: Asch Fenomeni. Bir grup insanı sınıfta topluyorlar ve bir masanın çevresine oturtuyorlar. Grupta sadece 1 kişinin deneyde olduğuna dair bilgisi yok. (sağdan 3. adam)

Asch_experiment

Ve herkese tek tek şu sorunun cevabını soruyorlar: ‘Sağdaki çubuklardan hangisi, soldaki çubuk ile aynı boydadır?

Asch_experiment

Sizce? Çok bariz şekilde, C değil mi? Sınıf soruyu cevaplamaya soldan başlıyor. Ve tüm katılımcılar (deneyde olduğunu bilmeyen adam hariç) Cevap için B diyor. Ona kadar cevaplar B, B, B olarak geliyor. Deneğin allak bullak olmuş suratına dikkat ettiniz mi? Cevaptan çok emin: cevap C ama etrafındaki diğer herkes B cevabını verdi. Doğru olmadığını biliyor. İşte karar anı: Cevap için, herkesin B dediği yerde, kalkıp C diyebilecek misin? Yoksa sivrilmemek, bakışları üstüne toplamamak için doğru olduğunu bildiğin C yerine B mi diyeceksin?

Tabii ki doğrusunu söylerim diyor olabilirsiniz. Lakin 10 insandan 3’ü doğrunun C olduğunu bile bile ‘çıkıntı’ olmamak için, gruba uyma normundan kaynaklı, B demiş. %30 oranından bahsediyoruz. Gruba uyumlu kalmak için; bildiğini, inandığını bastıranların oranı… Çılgınca yüksek!

Fikrinin, ‘cevabının’ arkasında duran herkes bir seçim yapmıştır. (Fikri doğru ya da yanlış, konu o değil) Duruşuna saygı duymak lazım.

[sg_popup id=2]

zelfist-anahtarlı-imza-1-1024x173

zelfist emailleri sana da gelsin banner 2

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *