Motivasyon

#GününSözü: ‘Değişime Direnenler Kimlerdir?’

Yazar:  | 

degisime direnc gununsozu

Değişim — owww ne ürkütücü bir kelime! Aslında önceki nesillere baktığımızda daha da ürkütücü idi. Hep basma kalıp işler, işe gidilen, eve dönülen belli saatler, sofraya kurulan akşam yemeğindeki çeşitler… Daha netti köşeleri hayatın.

Zaman çizgisinde ilerlendikçe, insanların iç sesi dürtüklemeye başladı: ‘Ömür böyle mi geçer’, ‘Öyle ot gibi yaşayıp gidiyorsun’, ‘Hayata bunun için mi geldim?’  İşte o zaman başlar kırılmalar… ‘Hayattan ne istiyorum, ne yaparsam mutlu olurum, ne yaparsam iş bana iş gibi gelmez‘leri sorgulamalar. Ne de iyi eder: İyiye, devinime doğru çıtırdasın hayat. İstediğini bilene, seçene, ona yürüyene versin ödüllerini.

Benim 20’li yaşların sonunda kırıldı bu döngü. Kurumsal hayatta 9-18 işte çalışıyor, CV’mi parıldıtan bir meslekte sabahtan akşama kadar günümü geçiriyor ve kariyerime heba ettiğim her dakikada sanki hayattan, amaçlarımdan, yaşam sebebimden gittikçe uzaklaşıyordum. Seçeneklerimi gözden geçirirken iki ters kutup vardı: Kariyerimi bırakırsam ne kaybederim: Maaş (no. 1 hiç şüphesiz), sigorta, SSK, güvenilir, bildik bir hayat akışı…  X Ne kazanırım: Özgürlük, hayatta olma sebebimi (Simyacı’nın deyimi ile ‘Kişisel Menkıbe’mi) gerçekleştirme fırsatı ve bunu gerçekleştirdiğimde yaşayacağım tatmin ve mutluluk.

Eğer kaybedeceklerime odaklansaydım ne bu websitesi olurdu, ne de sizin benden haberiniz, hele de bu cümleler… Olmazdı.

Değişime direnmemek, akışına cesurca atlamak, sana kazandıracaklarının hayaline canla başla sarılmak, düşmek, kalkmak, zorlanmak, yeniden atılmak; bundan korkmuyorsa gözün işte o zaman kazandın demektir.

Hala kaybetmekten korkuyor musun? Değişim seni geriyor mu? Normal, alışıla geldik ilk tepki bu. Bu yazıyı okuduktan sonra bir de buradan bakın: Değişim bana ne katar? 

[sg_popup id=”3″][/sg_popup]

zelfist anahtarlı imza

Zelfist e-bültenlerine abone ol, haftada 3 kere #GününSözü emailine düşsün 🙂

zelfist emailleri sana da gelsin banner 2

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zelfist > Motivasyon > #GününSözü: ‘Değişime Direnenler Kimlerdir?’