Motivasyon

#GününSözü: ‘Bırak Hayat Sana Rağmen Değil, Seninle birlikte aksın!”

Yazar:  | 

quote gunun sozu hayat sana ragmen degil

Özellikle Pazar akşamı pekişen bir his değil midir: Haftanın başlayacak olması fikri ile gelen, yapmak istemediklerimizin karamsarlığının üstümüze çökmesi? Ayak direriz geçecek her dakikanın bizi yaklaştırdıklarına. Oflarız puflarız, sadece fikri ile bile keyfimiz kaçar. Hatta belki Pazartesi’ne kalitesiz bir uykudan uyanırız. Ama hayat bir şekilde, biz hevesli olsak da olmasak da akar gider. Bize fikrimizi sormaz, bizi dinlemez. Kimseyi dinlemez. O bildiği gibi ilerler.

Onun akışını değiştiremeyen bizlere ise 2 seçenek kalır: 1. Mutsuz, söylenen, aksi, karamsar, keyfi kaçık, somurtkan olmak 2. İyimser, güler yüzlü, sempatik, neşeli ve keyifli bir insan olmak. Bu ikisi arasındaki seçim bizim elimizde. Hayata küskün olmayı da seçebiliriz, barışık olmayı da. Demesi kolay öyle değil mi? Beni bu konuda etkileyen bir arkadaşımı örnek vermek isterim. Çok güler yüzlü, her zaman ‘demin başına dünyanın en iyi şeyi gelmiş‘ derecesinde mutlu, sevecen bir arkadaşım bu. Bense o zamanlar hayata öfkeli, huzursuz, karamsar moddayım. Aslında bakarsanız onun daha çok sebebi var hayata küskün olmak için: Maddi sıkıntılar, ailesinin yaşadığı bir kaza trajedisi ve takibinde ciddi rahatsızlıklar gibi derin dertleri var. Lakin tüm bunlara rağmen, o öyle olumlu ki hayata karşı; ‘Polyanna’ydı lakabı. Sordum bir gün ona, nasıl bunu yapabildiğini. Anlattı. Lisede bir gün en yakın kız arkadaşı ile okulun kantininde görevlilermiş. Bin bir sıkıntı, kavga, gürültü içinde birbirlerine söz vermişler: Bugün ne olursa olsun güleceğiz, moralimizi bozmayacağız, neşemizi koruyacağız. Çok zor bir günün ardından hem sözlerine sadık kalarak hem de keyifli bir şekilde günü noktalamışlar. ”O gün o an ki hayata duruş seçimimle kazandım bu perspektifi” dedi ve ekledi: ”O zaman idrak ettim ki: her gün için bunu seçebilirim!” Ne güçlü bir bakış açısı.

İşte o zaman önüne çıkacak güçlükler, sinirlerini tepene çıkaran toplantılar, illet olduğun iş arkadaşın, sürekli negatif hali ile seni boğan, enerji vampiri arkadaşın, trafik, kaba insanlar… Mutsuz olmak için o kadar çok sebep var ki dışarıda. Neden bu böyle, neden benim başıma geliyor diye şikayet etmek, kurban hissetmek, direnmek, lanet okumak… Genel tavrımız bu değil mi? Lakin hayatın zorluklarına gözümüzü dikersek, gördüğümüz yokuşlar, tepeler olacaktır. Oysa ki hayata dair önümüzü kestiğine inandığımız sebeplere karşı yaptığımız seçimlerle her şeyi değiştirebiliriz. Onları karşımıza alarak değil, yanımıza alarak ilerlemeyi seçmekten bahsediyorum. Rağmen değil, birlikte. 

Hayatı akıntının tersine kürek çekerek yaşamayı mı seçiyorum yoksa onunla birlikte akmayı mı? Hangisi daha kolay akar, hangisi daha keyifli sence? Cevap çok net ortada öyle değil mi? Diyeceksin ‘Evet de öyle demesi kadar kolay olmuyor işteDene. Aynı arkadaşımın denediği gibi. 1 gün ile başla. Uzun gelirse, istersen 1 saat ile başla. Dene. Belki hoşuna gidecek devam edeceksin, 1 saate 1 saat ekleyerek, gününe, hayatına yayarak… Belki faydasını göreceksin, belki sen de birine örnek olacaksın! Kim bilir? 🙂

zelfist anahtarlı imza

Diğer #GününSözü  başlıkları

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zelfist > Motivasyon > #GününSözü: ‘Bırak Hayat Sana Rağmen Değil, Seninle birlikte aksın!”